Płock stolicą „nowego” województwa mazowieckiego? Siedzibą marszałka i wojewody

Nie Radom, nie Siedlce, a tym bardziej Ostrołęka, czy Ciechanów. To Płock ma być stolicą „nowego” województwa mazowieckiego – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

Wydzielenie Warszawy z obecnego województwa mazowieckiego już kilkakrotnie zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. –  Wiem, że tu jest problem województwa mazowieckiego, które jako całość, jest wysoko, jeśli chodzi o średnie dochody ze względu na bardzo wysokie dochody w Warszawie. I my tę sprawę będziemy chcieli załatwić – powiedział m.in. na konwencji PiS w Siedlcach. – Po prostu to będzie trzeba zrobić tak, że będzie województwo Warszawa i okolice i województwo mazowieckie.

– Stolicą nowego województwa będzie Płock – powiedział nam nieoficjalnie jeden z przedstawicieli PiS. – Nie jest planowany podział urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego np. pomiędzy Radom, czy Płock.

Znajdujące się obecnie poza stolicą wojewódzkie instytucje, takie jak np. Komenda Wojewódzka Policji czy Wojewódzki Inspektorat Weterynarii mają pozostać w swoich dotychczasowych lokalizacjach. Pojawia się pytanie co z pozostałymi, które swe siedziby mają w Warszawie.

Oczywiście, by ten projekt został zrealizowany – PiS musi po 13 października nadal rządzić w Polsce.

Fot. Urząd Miasta Płocka