Po odpuście w Łopacinie: pierwsi zbadani – bez koronawirusa

Wyniki badań próbek pobranych od pierwszych sześciu osób, które w Łopacinie, gm. Sońsk, mogły mieć kontakt z zakonnikiem zarażonym koronawirusem są negatywne – dowiedzieliśmy się dzisiaj (środa, 10 czerwca) w ciechanowskim Sanepidzie.

Sanepid pobiera próbki od ponad 150 osób, które są objęte kwarantanną po tym, gdy w dniach 30-31 maja uczestniczyły w odpuście w parafii pw. św. Leonarda w Łopacinie. U zakonnika redemptorysty biorącego udział w tych uroczystościach wykryto koronawirusa. – Kwarantannie poddano 156 osób, od których od wczoraj pobierane są próbki. Wczoraj pobrano próbki od 6 osób, a dzisiaj i jutro zostaną pobrane próbki od osób pozostałych – powiedział we wtorek (9 czerwca) Dariusz Drzewiecki, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie.

Z tego powodu  – na razie do końca tygodnia – nieczynny dla interesantów jest Urząd Gminy w Sońsku, ich obsługa odbywa się zdalnie. – Chcemy ograniczyć te kontakty do czasu wyjaśnienia sprawy, do czasu podania pierwszych wyników. Jeżeli wszystko będzie dobrze, od przyszłego tygodnia wracamy normalnie do pracy – mówi wójt gminy Sońsk Jarosław Muchowski.

Sanepid wciąż apeluje do osób, które uczestniczyły w uroczystościach odpustowych o zgłaszanie się telefoniczne do stacji . Do 14 czerwca w parafii Łopacin nie będą odprawiane msze święte. Wierni mogą skorzystać z dyspensy wydanej przez Biskupa Płockiego.

Czytaj także tutaj: https://www.ciechtivi.pl/proboszczowie-na-kwarantannie/

Fot. pixabay.com