Po świecie w karnawałowych rytmach

W Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się koncert „KARNAWAŁ DOOKOŁA ŚWIATA”.

W muzyczną podróż zabrały słuchaczy: wspaniała pianistka, laureatka wielu nagród. (m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Duetów Kameralnych w Brnie, I nagrody Smith Duo Prize w Londynie oraz The Chopin Prize w Londynie –  Katarzyna Glensk oraz najwyższej klasy skrzypaczka, absolwentka akademii muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka I nagrody Młodych Skrzypków w Warszawie oraz VI Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie skrzypcowym w Elblągu – Joanna Okoń.

Obie panie w 2018 r w ramach „Invitation Festiwal” występowały w Nowym Jorku na scenie Carnegie Hall oraz z tym samym projektem w Szanghaju.

Koncert poprowadziła niebywała osobowość – konferansjer muzyczny o aksamitnym głosie – Lidia Szpilewska. Pani Lidia pracuje dla Filharmonii Narodowej oraz prowadzi koncerty na scenach Łazienek Królewskich i Pałacu w Wilanowie. Miała okazję zapowiadać takich artystów jak Sinfonia Varsovia czy zespół muzyki dawnej La Tempesta.

Artystki „malowały” muzyką karnawał węgierski, włoski, rosyjski czy nawet jamajski. Nie zabrakło oczywiście Chopina. Czardasze przeplatały walce, mazurki i polonezy. Słuchacze szczególnie entuzjastycznie przyjęli ogniste tango.

Skrzypce wcieliły się w rolę banjo oraz naśladowały odgłosy ptaków i szmer wody w utworach Vivaldiego. Całość dopełniły wspaniałe opowieści i anegdoty Lidii Szpilewskiej. Na koniec publiczność miała możliwość wspólnie z artystami zaśpiewać Champs Élysées. Podczas bisu Joanna Okoń prezentowała niebywałe umiejętności muzyczne w utworze „Skowronek” przechadzając się wśród publiczności.

Marta Olszewska/Fot. Michał Krzyżanowski