Podlaskie klimaty w „13” – mławska wystawa fotografii Kazimierza Kosmali

Mławska Galeria „13” zaprasza do obejrzenia kolejnej wystawy, tym razem fotograficznej Kazimierza Kosmali z Ciechanowa pt. „Podlaskie klimaty”. Prace można oglądać w siedzibie galerii w Centrum Medycznym w Mławie, ul. Żwirki 26 do 12 maja 2023 r.

Materiał wystawy obejmuje ponad 50 zdjęć przedstawiających piękno i uroki Ziemi Podlaskiej: przyrodę, krajobrazy i życie codzienne mieszkańców. Mało uprzemysłowionej, ale za to z naturalnymi i mało znanymi terenami przyrodniczymi oraz bogatą i ciekawą historią np. przepięknej urody cerkwiami, a także ludzi żyjących tu spokojnie, tak jak żyli ich przodkowie. Cała wystawa tworzy niepowtarzalny urok tej mało znanej części naszego kraju.

Kazik Kosmala – Ciechanowianin ale urodzony w Nidzicy, gdzie spędził piękne i cudowne dzieciństwo. Każde wakacje spędzał u dziadków w Kanigowie, gdzie bezpośrednie obcowanie z przyrodą wpłynęło na niego bardzo pozytywnie i dlatego do tej pory uwielbia bliski kontakt z naturą. Od 10 roku życia związany z Ciechanowem i tu tak naprawdę zaczęła się jego przygoda z fotografią.

Jak wspomina – „…chodziłem do 7 klasy, dostałem pierwszy aparat Waschod , film Fotopan F od rodziców i zapisali mnie do szkolnego kółka fotograficznego. Kiedy po raz pierwszy znalazłem się w ciemni i zobaczyłem jak na białym papierze w kuwecie tworzy się obraz – oniemiałem i wiedziałem co będę robił w najbliższej przyszłości. Później był wymarzony Zenit – lustrzanka.

Choć to wszystko już wspomnienia, nie ma już mokrej ciemni, jest komputer, aparat cyfrowy, ale wrażliwość i miłość młodego chłopaka do fotografii pozostała do dziś”. Uwielbia fotografię przyrodniczą, krajobrazową (Biebrza, Podlasie, Bieszczady) to jego ulubione plenery. Od wielu lat członek ciechanowskiego klubu fotograficznego. Jego fotogramy były pokazywane z powodzeniem na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w Ciechanowie, na Mazowszu i w całej Polsce. Obecnie pracuje w ciechanowskim PEC-u, a po pracy zajmuje się drugą swoją pasją – pszczelarstwem.
Wstąp do galerii i przekonaj się jak piękna jest Polska i zamiast wybrać się na wczasy za granicę wybierz właśnie Podlasie, bo naprawdę warto.

Poleca i zaprasza Janusz Dębski – opiekun Galerii”13”. Miejsce przyjazne ludziom i kulturze.

Fot. Kazimierz Kosmala