Poetyckie Zaduszki w romantycznej scenerii

Czerń nocy, wiatr, deszcz, morze świateł na pobliskim cmentarzu i krypty grobowe rodu Krasińskich – trudno o lepszą scenerię dla pierwszych Zaduszek Poetyckich zorganizowanych w Opinogórze przez dyrektor Muzeum Romantyzmu Romana Kochanowicza i  proboszcza ks. Jarosława Arbata.

Był przemarsz  z Dworu Krasińskich do kościoła.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=9D55i-ngCRc’]

Uczczenie (w wykonaniu m.in. zespołu Melodia)  pamięci osób spoczywających w kryptach, a wśród nich poety Zygmunta, jego ojca generała Wincentego i matki Urszuli z Radziwiłłów.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=skyR33IOsAw’]

Był koncert Melodii, zespołu Prograf z Makowa Mazowieckiego, a przede wszystkim – jak przystało na Zaduszki Poetyckie – recytacje. O śmierci, melancholii, przemijaniu ludzi i miejsc mówili znani ciechanowscy poeci: Ewa Stangrodzka-Kozłowska, Janina Janakakos – Szymański. Mariusz Olbromski z Przemyśla przedstawił prezentację miejsc na dawnych Kresach związanych z polską historią i kulturą, m.in.: Okopy Świętej Trójcy, Drohobycz i Krzemieniec.

Opinogórskie spotkanie, w którym udział wziął  m.in. rektor Akademii Humanistycznej w Pułtusku prof. Adam Koseski, zwieńczyło zapalenie przez dyr. Kochanowicza znicza na grobie wieloletniego dyrektora Muzeum Romantyzmu Janusza Królika.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=7WwxZvEzfE8′]

a