Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego z udziałem przedstawicieli władz Ciechanowa

Delegacja władz Ciechanowa, z przewodniczącym Rady Miasta Krzysztofem Leszczyńskim, wzięła udział w dzisiejszym pogrzebie znanego aktora i reżysera Ignacego Gogolewskiego – Honorowego Obywatela Ciechanowa.

Ignacy Gogolewski zmarł 15 maja w wieku 92 lat. Urodził się w Ciechanowie, pochodził z miejscowości Gogole Wielkie w gminie Gołymin – Ośrodek, przez większość swojego życia związany był z podwarszawskim Otwockiem.

Dwa lata temu Ignacy Gogolewski otrzymał tytuł “Honorowego Obywatela Ciechanowa”. -Kiedy odwiedzam Ciechanów, muszę przejść przed Urzędem Miasta na głównym rynku, muszę odwiedzić Farę, w której mnie chrzczono. Niedawno, jak byłem w Ciechanowie, dano mi akt urodzenia. To bardzo wzruszające. Pisany odręcznie przez ks. Remigiusza Jankowskiego, ówczesnego proboszcza parafii. Przypominam sobie park, po którym spacerowaliśmy w niedzielę – w chwilach kiedy matka miała czas wolny. Oczywiście most, pod którym przepływała słynna rzeka Łydynia, która teraz jest skromnym strumykiem, ale sentyment do tej rzeki zachowałem.. – wspominał w 2013 r. w rozmowie z Janem Andrzejem Kaluszkiewiczem.

Msza św. pogrzebowa odbyła się w warszawskim kościele środowisk twórczych na pl. Teatralnym. Pamiętny Antek Boryna z serialu Jana Rybkowskiego “Chłopi” według Reymonta i Gustaw z “Dziadów” Mickiewicza został pochowany na cmentarzu parafialnym w Otwocku.

– Dziś w Warszawie pożegnaliśmy wielkiego aktora, wspaniałego człowieka, Honorowego Obywatela miasta Ciechanów-Pana Ignacego Gogolewskiego. Wraz z Radnymi Rady Miasta Anną Smolińską i Magdaleną Grelik-Grodecką uczestniczyliśmy w uroczystościach pogrzebowych. Niech pozostanie w naszej pamięci na zawsze – napisał na społecznościowym portalu przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Leszczyński.

red

Fot. FB/Krzysztof Leszczyński