“Pół cywilny, pół wojskowy – Jedenasty Legionowy” – 19 kwietnia – święto pułkowe “Białych Ułanów”

Po raz pierwszy od wielu lat, z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, święto pułkowe 11. Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza nie było publicznie obchodzone w Ciechanowie.

Święto obchodzone jest 19 kwietnia, na pamiątkę zajęcia tego dnia w 1919 r. Wilna przez Wojsko Polskie, w tym ułanów “Jedenastki”.

Żołnierze 11. Pułku Ułanów dzielnie walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej, a od 1921 r. stacjonowali w Ciechanowie, skąd we wrześniu 1939 r. wyruszyli bronić północnego Mazowsza przed niemiecką agresją.

Przypominamy ubiegłoroczne ciechanowskie obchody święta pułkowego.


A o tym jak to święto było obchodzone w okresie kiedy pułk stacjonował w Ciechanowie możemy przeczytać na stronie Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie: https://muzeumciechanow.pl/swieto-pulkowe-11-pulku-ulanow/?fbclid=IwAR1wj2bnepyHgKOpy9oNKqpWiSW24oq6tjzvwdsnfS-uPbpcDMWsfSpzFZQ#more-16136

Fot. Marek Szyperski/Na zdjęciu: honory dla majora Franciszka Karpy – ostatniego ułana 11. Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, najstarszego polskiego ułana. Zmarł 5 lutego ub.r. w wieku 103 lat.