Policjant i żołnierz uratowali życie rocznej dziewczynce

St. sierż. Marcin Demkowski i szer. Stanisław Petrykowski udowodnili, że życie ludzkie jest wartością największą oraz że pomagać i chronić – to zasady, którymi kierują się w codziennej służbie. Gdy malutkie dziecko miało wyraźne problemy z oddychaniem, traciło przytomność i nie reagowało na bodźce zewnętrzne mundurowi zachowali zimną krew i ta dramatyczna akcja zakończyła się szczęśliwie – relacjonuje podkom. Ewa Brzezińska z KPP w Ciechanowie.

Do zdarzenia doszło w ostatnią niedzielę (7 czerwca) w Gutkowie, gm. Sońsk. Policjant z Posterunku Policji w Sońsku oraz żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej wykonywali czynności służbowe. – W pewnej chwili na drogę wybiegła roztrzęsiona kobieta prosząc o pomoc, ponieważ, jak relacjonowała, roczna dziewczynka dusi się, dostała drgawek i traci przytomność. Natychmiast na pomoc ruszył st. sierż. Marcin Demkowski oraz Stanisław Petrykowski z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie. Mundurowi natychmiast podjęli czynności ratunkowe udzielając pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziecko miało wyraźne problemy z oddychaniem, traciło przytomność i nie reagowało na bodźce zewnętrzne. Jednak mundurowi zachowali zimną krew i ta dramatyczna akcja zakończyła się szczęśliwie – informuje podkom. Brzezińska.

Dzięki szybko i profesjonalnie podjętej akcji ratowniczej dziecko zaczęło samodzielnie oddychać i odzyskiwać przytomność. Policjant i żołnierz monitorowali stan dziecka do czasu przyjazdu załogi karetki pogotowia ratunkowego. Na miejscu lekarz podjął decyzję o przewiezieniu dziewczynki do szpitala w Ciechanowie.

Fot. KPP Ciechanów