Ponad tysiąc zł kary za przejście na czerwonym świetle

Zarówno kierowcy jak też piesi, muszą liczyć się z dotkliwymi karami finansowymi za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym. Przekonał się o tym 28-latek, który w miniony poniedziałek przeszedł przez przejście dla pieszych, gdy sygnalizator wskazywał czerwone światło. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem w wysokości 1100 zł. Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie przepisów! – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska.

  Policjanci przypominają, że pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Nic go nie chroni, oprócz jego zdrowego rozsądku, rozwagi i ostrożności na drodze. Dlatego dla pieszego tak ważne powinno być przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

  W poniedziałek (24 kwietnia) policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego ciechanowskiej KPP zauważyli pieszego, który popełnił wykroczenie – przeszedł przez pasy kiedy sygnalizator wskazywał czerwone światło. – Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem zmusił kierowcę pojazdu do gwałtownego hamowania. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci ukarali 28-latka mandatem w wysokości  1100 zł – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska.

  Policjanci przypominają pieszym, że ich obowiązkiem, tak jak kierujących, jest stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Ponadto, zgodnie z art. 14. Prawa o ruchu drogowym pieszemu zabrania się:

  1) wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

  spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi; 2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi; 3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko; 4) przebiegania przez jezdnię; 5) chodzenia po torowisku; 6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto; 7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują; 8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

  Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych. Ryzykowne zachowania, pośpiech i roztargnienie na drodze nie raz już doprowadziły do tragedii – ostrzega mł. asp. Magda Zarembska.

  red

  Fot. KPP w Ciechanowie