Pontyfikał Płocki – spektakl w Internecie

Uprzejmie informujemy, że Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku udostępni w Wielkim Tygodniu na swoim kanale You Tube/TeatrPlock (linki udostępnimy na www.teatrplock.pl i na Facebook.com/TeatrPlock), wystawione 22 listopada ubiegłego roku w płockiej Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP, misterium „Mundi Conditor, luminis Auctor, sỳderum Fabricator… – dramat liturgiczny w Pontyficale Plocense I”. Film będzie dostępny od poniedziałku, 6 kwietnia br.

Pontyfikał to księga liturgiczna z XII wieku, zawierająca obrzędy jakie towarzyszyły obchodom Triduum Paschalnego w średniowieczu. To najstarsza tego typu księga w całości zachowana w Polsce. Zrabowana przez Niemców podczas II wojny światowej z Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego kilka lat temu wróciła do Płocka.

Poprzez to widowisko płoccy aktorzy przywracają Tumskiemu Wzgórzu dawne misteria: pojednanie pokutników z Kościołem; udramatyzowane lektury Pasji, żałobnego orszaku, przenoszącego krucyfiks do sepulcrum, czy nawiedzenie grobu przez trzy Marie i Apostołów. Dramat wystawiony był w języku polskim, przetłumaczony z łaciny przez prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Śpiewy wykonywane są po łacinie, co pozwala wczuć się w atmosferę tamtej liturgii oraz jej dramaturgię. Wykonuje je Schola Gregoriana Silesiensis, założona we Wrocławiu (1999 r.) przez Roberta Pożarskiego z inicjatywy Jana Andrzeja Dąbrowskiego. W założeniach programowych zespołu znajduje się działalność warsztatowo-koncertowa oparta na badaniach najstarszych źródeł polskiej muzyki kościelnej i tradycyjnej.

Misterium wystawiane było w ramach XLII Sympozjum Koła Naukowego WSD.

Reżyseria: Marek Mokrowiecki. Scenariusz i konsultacje teologiczno-liturgiczne: ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak. Scenografia Marek Szala. Śpiew: Schola Gregoriana Silesiensis pod dyrekcją Roberta Pożarskiego.

Występują aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku:

Obsada:

Ceremoniarz/Lektor                        Marek Mokrowiecki
Biskup                                                           Krzysztof Bień
Archidiakon                                     Henryk Jóźwiak        
Diakon/Niewiasta                             Adam Gradowski
Diakon/Niewiasta                             Bogumił Karbowski
Diakon/Niewiasta                             Szymon Kołodziejczyk
Diakon/Anioł                                    Leszek Skierski
Diakon/Turyferariusz                     Piotr Bała       

Schola Gregoriana Silesiensis
Marek Czapiński
Piotr Krysiński
Michał Krzywka
Mateusz Pigoń
Robert Pożarski
Adam Skobliński
Lech Templin
Konrad Zagajewski

Inspicjentka/suflerka: Aurelia Greń

Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Bp Piotr Libera Biskup Płocki.