Powstanie 1. Dywizja Piechoty Legionów z dowództwem w Ciechanowie

Mówił o tym wczoraj (9 stycznia) na konferencji w Białymstoku wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Między 16. Dywizją Zmechanizowaną, która operuje przede wszystkim w województwie warmińsko-mazurskim, a 18. Dywizją Zmechanizowaną operującą głównie w województwie mazowieckim i lubelskim powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów. Dywizja, która będzie przede wszystkim operowała na terenie województwa podlaskiego. Nie wyłącznie, ale przede wszystkim na terenie województwa podlaskiego. Koncepcje powołania tego związku taktycznego przygotował generał Norbert Iwanowski, doświadczony dowódca. Swoje doświadczenie czerpał między innymi z tego, że był dowódcą 15. Brygady Zmechanizowanej, w ramach 16 Dywizji, a potem przez kilka lat był szefem zarządu P-2, czyli Zarządu Rozpoznania i Analiz Wywiadowczych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. To są bardzo ważne doświadczenia, które generał Iwanowski wykorzystuje właśnie przy formowaniu, przy budowie tej nowej dywizji ​​​​​​​- poinformował Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej.

materiał Ministerstwa Obrony Narodowej

– Lokalizacje, gdzie będą mieściły się jednostki tej dywizji, 1 Dywizji Piechoty Legionów, to są wskazania właśnie z województwa przede wszystkim podlaskiego. A więc garnizon Łomża, a więc Grajewo, do którego Wojsko Polskie wraca po wielu latach. Także Kolno, gdzie wcześniej Wojska Polskiego nie było, ale jest to miejsce, w którym Wojsko Polskie będzie i to jeszcze w tym roku. Także lokalizacje, które wcześniej były wojskowymi lokalizacjami, ale potem przestały być – myślę tu przede wszystkim o Czerwonym Borze, a więc okolice Zambrowa – ten teren wraca w posiadanie Wojska Polskiego, ale także nowa lokalizacja: Siemiatycze. Te lokalizacje są konsekwencją analiz przeprowadzonych przez Wojsko Polskie. Przede wszystkim przez dowódcę – pełnomocnika ds. sformowania 1. Dywizji Piechoty Legionów

1. Dywizja Piechoty Legionów po raz pierwszy została sformowana w 1919 r. jako 2. Dywizja Piechoty Legionów. Dowodzono m.in. przez generała Edwarda Śmigłego-Rydza walczyła z bolszewikami na Wileńszczyźnie i Białorusi, odznaczyła się w zimowej operacji oswobodzenia razem z armią łotewską tzw. Inflant Polskich czyli Łatgalii z ich stolicą Dyneburgiem, brała udział w operacji kijowskiej wiosną 1920 r. Żołnierze dywizji wzięli udział w słynnym natarciu znad Wieprza, które przesądziło o klęsce bolszewików w Bitwie Warszawskiej, a także w decydującej o polskim zwycięstwie Bitwie Niemeńskiej.

W II Rzeczypospolitej dywizja, złożona z 1., 5. i 6. pułków piechoty Legionów, stacjonowała w Wilnie. W wojnie obronnej 1939 r. walczyła pod dowództwem generała Wincentego Kowalskiego z Niemcami m.in. w składzie Grupy Operacyjnej “Wyszków”. Biła się o Pułtusk, Kałuszyn, Seroczyn. Zdziesiątkowana przestała istnieć jako pełnowartościowa jednostka 14 września. Pozostałości – trzy bataliony biły się jeszcze z Niemcami do 23 września. Część żołnierzy przedarła się do Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Polesie” generała Franciszka Kleeberga. Za jej postawę niemieccy agresorzy nadali jej miano “Żelaznej Dywizji”.

1. DPL będzie kolejną jednostką wojskową w Ciechanowie. W tutejszych koszarach stacjonują już 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój i 1. Olsztyński Batalion Składowania wchodzący w skład 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej. W pobliżu Ciechanowa budowane są koszary dla powstającego batalionu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który ma być wyposażony w najnowszą wersję amerykańskich czołgów Abrams. Jak zapowiedział szef MON-u: nowa dywizja będzie uzbrojona w czołgi – koreańskie K2 i amerykańskie Abramsy, haubice – koreańskie K9 i polskie Kraby oraz wozy bojowe piechoty i system bezzałogowy Gladius.

więcej na: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/ruszylo-formowanie-nowej-dywizji-wojska-polskiego—1-dywizji-piechoty-legionow

red

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej