Pożar w gminie Gołymin

Siedem i pół godziny trwała akcja gaśnicza w Smosarzu-Piankach, gm. Gołymin, gdzie 6 stycznia w nocy 10 zastępów Straży Pożarnej (3 z JRG i 7 z OSP) walczyło z pożarem niezamieszkanego, drewnianego domu przekształconego w biuro i magazyn.

 

Z ognia strażacy wynieśli 18 butli gazowych, w tym jedną rozerwaną. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

 

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=I6QDf8wLrPw’]

zdjęcia: KP PSP Ciechanów

 

Pełna relacja ze strony www.kppspciechanow.pl w

 

W dniu 6 stycznia 2017 r. w miejscowości Smosarz-Pianki gmina Gołymin-Ośrodek doszło do pożaru niezamieszkałego drewnianego domu, zaadoptowanego na biuro i magazyn. Zgłoszenie o zdarzeniu do Stanowiska Kierowania PSP w Ciechanowie wpłynęło o godz. 2:04.

Na miejsce pożaru skierowanych zostało 10 zastępów straży pożarnej: 3 zastępy z JRG w Ciechanowie oraz 7 zastępów OSP z miejscowości: Nasierowo Górne, Opinogóra, Gołymin, Sarnowa Góra oraz Sońsk. W chwili dojazdu pierwsze jednostki Straży Pożarnej zastały całkowicie objęty pożarem drewniany dom jednokondygnacyjny, kryty blachą. Bezpośrednio zagrożony był murowany budynek gospodarczy, oraz 2 samochody osobowe Daewoo Matiz i Opel Astra zaparkowane przy budynku. Dach budynku był zawalony. 

Od obecnej na miejscu policji uzyskano informację o wybuchu w budynku i obecności butli z gazem propan-butan. Brak było osób poszkodowanych. W pierwszej fazie akcji działania obecnych zastępów JRG Ciechanów i OSP Nasierowo skupiły się na ewakuacji samochodu osobowego Opla Astrę na bezpieczną odległość. Próba ewakuacji samochodu Daewoo Matiz nie powiodła się ze względu na brak możliwości wjazdu na posesję pojazdów pożarniczych i przymarznięcia pojazdu do gleby. Na pojazd oraz budynek gospodarczy działano prądem wody w obronie. Podano 4 prądy wody w natarciu z zewnątrz na palący się budynek. Nie było możliwości wprowadzenia ratowników z prądem gaśniczym do wnętrza ze względu na prawdopodobieństwo obecności butli z gazem propan-butan i zawalenia dachu i stropu budynku. Obiekt oddymiano przy użyciu wentylatorów. Teren akcji oświetlono z najaśnic samochodowych i przenośnych. Po stłumieniu ognia i oddymieniu mieszkania rozpoczęto przeszukanie budynku, z którego wyniesiono wypalonych 18 sztuk butli 11kg na gaz propan-butan, z czego jedna była rozerwana. Ratownicy pracowali w aparatach ODO i maseczkach przeciwpyłowych. Tlące się elementy usunięto na zewnątrz i dogaszono wodą. Budynek częściowo został rozebrany w celu lokalizacji i dogaszenia pojedynczych zarzewi ognia.
Akcja trwała 7 godz. 30 min.

Opracował: kpt. Michał Wiśniewski