Poznamy nowe okoliczności rozbicia rolniczej blokady?

– Mamy i wątek północnomazowiecki w tzw. szafie Kiszczaka. Dzisiaj (poniedziałek, 22 lutego) Instytut Pamięci Narodowej wydał komunikat w sprawie materiałów znajdujących się w drugim pakiecie dokumentów zabezpieczonych w domu Marii Kiszczak – czytamy na facebookowym profilu Tygodnika Ilustrowanego.

ipn

Pod 1. punktem wykazu dokumentów znajdują się: „Kserokopie dokumentów dotyczących działań Policji w dniach 15-16 czerwca 1990 r. w Mławie związanych z likwidacją blokady drogi E-77 przez protestujących rolników”.

Przypomnijmy – minął już ponad rok od pamiętnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. Działał rząd z „pierwszym, niekomunistycznym” premierem Tadeuszem Mazowieckim i ministrem spraw wewnętrznych Czesławem Kiszczakiem. Rolnicy zablokowali „siódemkę” m.in. w proteście przeciwko niskim cenom skupu mleka. Rząd wysłał przeciw nim transporter opancerzony.
– Materiały włączone dzisiaj do zasobu archiwalnego IPN będą udostępniane od 24 lutego br. w postaci kopii elektronicznych w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie – czytamy w komunikacie IPN. –
Zgodnie z art. 36 ustawy o IPN dokumenty będą udostępniane w celu prowadzenia badań naukowych oraz w celach dziennikarskich. Osoby ubiegające się o wgląd do tych dokumentów muszą złożyć stosowny wniosek. Formularz dostępny jest pod następującym linkiemhttp://ipn.gov.pl/buiad/udostepnianie/wnioski.