Prawie 190 tys. rodziców na Mazowszu złożyło wnioski o świadczenie 300 plus. W tym 3.350 w powiecie ciechanowskim

Od 1 lipca w województwie mazowieckim rodzice złożyli prawie 190 tys. wniosków o świadczenie z programu Dobry Start. Z tego 3.350 w powiecie ciechanowskim. Pierwsze wypłaty już trafiły na konta mieszkańców Mazowsza.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już czwarty rok rozpatruje wnioski z programu Dobry Start. Rodzice mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup wyprawki szkolnej, czyli na przykład podręczników, zeszytów czy przyborów szkolnych.

Wyprawka szkolna przysługuje na dziecko, które się uczy i jest w wieku do 20 lat lub do 24 lat, jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – bez względu na wysokość zarobków rodziców. Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach ani na studentów.

Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo. Oznacza to, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz szkół policealnych też są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. rok życia, osiągnęli przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym.

W województwie mazowieckim od 1 lipca złożono prawie 190 tys. wniosków, a kwota wypłaconych świadczeń na Mazowszu to ponad 641,7 tys. złotych. Mieszkańcy Warszawy złożyli ponad 57 tys. wniosków, Płocka 4,6 tys. wniosków, Radomia 7,3 tys. wniosków i Siedlec 2,6 tys. wniosków – informuje Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Wnioski można złożyć przez mobilną aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS, bankowość elektroniczną oraz przez portal Emp@tia do 30 listopada 2024 roku. Pieniądze z programu “Dobry start” przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku – dodaje Wojciech Ściwiarski.

Po 30 listopada będzie można złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start – za pośrednictwem portalu PUE ZUS – tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada 2024 roku. W innym przypadku, gdy rodzic przeoczy termin i wniosek wyśle później, to niestety nie otrzyma świadczenia.

Chcąc otrzymać wsparcie jak najszybciej, warto pospieszyć się z wysłaniem wniosku. Złożenie poprawnego wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach – we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Na portalu PUE ZUS znajduje się cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie 300+. Również wtedy, gdy wniosek wpłynie przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do Prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.