Prezydent Andrzej Duda przyjedzie do Ciechanowa w kwietniu?

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prezydent Rzeczypospolitej może przyjechać do Ciechanowa 5 kwietnia. To nowa, planowana data wręczenia sztandaru 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, której dowództwo i jeden z batalionów lekkiej piechoty stacjonują w ciechanowskich koszarach.

Pierwotnie wręczenie sztandaru miało się odbyć 1 marca w Warszawie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jako że patronem 5. Brygady jest Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój, jeden z najsłynniejszych dowódców niepodległościowej, antykomunistycznej partyzantki na północnym Mazowszu.

O ewentualną wizytę prezydenta nad Łydynią zapytaliśmy Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP. – „W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informujemy, że zapowiedzi wszystkich wydarzeń z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy publikowane są po ostatecznym potwierdzeniu terminu, miejsca  i programu z odpowiednim wyprzedzeniem na oficjalnej stronie internetowej www.prezydent.pl. w zakładce „Dla mediów”/”Zapowiedzi prasowe”.

Niewykluczone jest także, że zamiast prezydenta sztandar ciechanowskim Terytorialsom wręczy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornahuser-Duda odwiedzili Ciechanów w grudniu 2017 r. W siedzibie Banku Żywności pakowali paczki dla potrzebujących. Dwa lata wcześniej Andrzej Duda przyjechał do Ciechanowa na spotkanie z wyborcami jako – wówczas – kandydat na prezydent RP.

A ostatnie wręczenie wojskowego sztandaru w Ciechanowie miało miejsce w grudniu 1994 r. Na ul. Pułtuskiej (naprzeciwko ratusza) sztandar z rąk ówczesnego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Henryka Goryszewskiego otrzymał 1. Ciechanowski Pułk Artylerii Mieszanej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Sześć lat później jednostka została przemianowana na 1. Ciechanowski Pułk Artylerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, by w grudniu 2010 r. decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Bogdana Klicha (PO) zostać rozformowana.

Fot. Bank Żywności w Ciechanowie/ Para prezydencka w ciechanowskim Banku Żywności