– Prezydent RP Karol Nawrocki, postanowieniami z dnia 8 listopada 2025 r., mianował na stopnie generalskie jedenastu oficerów Wojska Polskiego, oficera Policji, oficera Straży Granicznej oraz oficera Państwowej Straży Pożarnej – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej.
Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowany został m.in. pułkownik Mieczysław Gurgielewicz – Dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP 11 listopada 2025 r. o godz. 12.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie – podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości – czytamy na http://prezydent.pl
Płk Mieczysław Gurgielewicz w latach 2020 – 2022 dowodził 5. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej, której dowództwo, sztab i jeden z batalionów stacjonują w Ciechanowie. W czerwcu tego roku jego stanowisko – dowódcy 1. PBOT – przeszło w etat generała brygady. – To kolejny etap budowania Komponentu Obrony Pogranicza oraz przygotowanie WOT do przejęcia odpowiedzialności w roli operatora Narodowego Programu Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód”. WOT rozwija się dynamicznie, liczy około 42 tysięcy żołnierzy – czytaliśmy wówczas w mediach społecznościowych WOT.


