Proszą prezydenta o zachowanie wykopalisk na placu

128 osób podpisało się od soboty do dzisiaj (poniedziałek 4 kwietnia) pod petycją do prezydenta Ciechanowa w sprawie zmian w projekcie modernizacji pl. Jana Pawła II. Chodzi o to by po zakończeniu inwestycji wyeksponować ostatnie archeologiczne znaleziska.

Jedną z propozycji ekspozycji możemy oglądać na stronie www.arch.ciechanow.net.pl.

 A w petycji czytamy m.in.: “Z ostatnich doniesień dowiedzieliśmy się o odkryciu, podczas prac na ciechanowskim placu Jana Pawła II urn z ludzkimi prochami i fragment fundamentów budynku. Urny wstępnie datowane są na tysiąc lat przed naszą erą co stanowi, że odkrycie jest jednym z najważniejszych i najstarszych w Ciechanowie. Również undamenty niezidentyfikowanego jeszcze budynku stanowią element historii naszego miasta. Zauważmy, że prace dopiero się rozpoczęły i podobnych znalezisk może być więcej. (…) Postulujemy, o dokonanie zmian w projekcie przebudowy Placu JP II tak, aby wyeksponować odkryte fragmenty fundamentów, urn i tego co świadczy o historii tego miejsca. Proponujemy, by zabezpieczyć wykopaliska i przykryć je na poziomie chodnika taflą szkła np. szkłem akrylowym.
Podobne projekty zostały zrealizowane w Wielkim Młynie i Hali Targowej Kupców Dominikańskich w Gdańsku gdzie odkryte mury i naczynia z dawnych epok zostały wyeksponowane tak, że każdy człowiek bez przeszkód może je podziwiać. (…)”.

Petycję można znaleźć pod adresem: http://www.petycje.pl/petycja/6934/zmiana_w_projekcie_modernizacji_placu_jana_pawla_ii_w_ciechanowie.html  

Rzecznik prasowy prezydenta Ciechanowa Ewa Blankiewicz powiedziała ciechtivi.pl, że prezydent petycję rozpatrzy, gdy ją otrzyma, i odpowie autorom.

 msz