Przasnysz. Ostatnia droga bohatera

W miniony czwartek (6 października) w Przasnyszu odbył się pogrzeb śp. Józefa Jankowskiego ps. „Płaza”, jednego z bohaterów podziemia niepodległościowego.

– Jego szczątki zostały odnalezione w listopadzie 2020 w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. 22 lipca 2022 nazwisko Józefa Jankowskiego zostało podane do publicznej wiadomości podczas uroczystego wręczenia not identyfikacyjnych w Belwederze – informuje Instytut Pamięci Narodowej. – Po mszy pogrzebowej, odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, jego szczątki zostały pochowane na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Józef Jankowski urodził się 18 grudnia 1895 r. w Lesznie w pow. przasnyskim. Jako nastolatek wyruszył do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy. Zatrudnił się jako odlewnik w hucie żelaza w mieście Wilmington (w stanie Delaware). W 1917 r. został zarejestrowany jako poborowy do armii amerykańskiej. W maju 1918 r. wstąpił do Błękitnej Armii gen. Hallera w szeregach której walczył w latach 1919 – 1920 w walkach o granice państwa. W czasie okupacji niemieckiej od 1942 r. służył w AK. Po wojnie współpracował z oddziałem NZW sierż. Edwarda Dobrzyńskiego ps. „Orzyc”, „Żubr”, któremu udzielał kwatery. Służył również w WiN (placówka w Lesznie). Po aresztowaniu został skazany 17 sierpnia 1948 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 5 lat więzienia i osadzony w więzieniu Warszawa – Praga („Toledo”), a następnie w Rawiczu i Raciborzu, gdzie zmarł 2 grudnia 1952 r. – czytamy na stronie http://ipn.gov.pl

red

Fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN