Przełożył tablice rejestracyjne – może trafić do więzienia

Patrol drogówki w gminie Wiśniewo, zatrzymał do kontroli kierowcę kii. – Jak się okazało, samochód nie był ubezpieczony a tablice rejestracyjne pochodziły z innego auta. Policja ostrzega – używanie tablic rejestracyjnych nieprzypisanych do pojazdu, to przestępstwo za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – informuje asp. sztab. Anna Pawłowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

– Jak ustalili interweniujący policjanci, tablice pojazdu pochodziły z opla, należącego do kontrolowanego kierowcy. 45-letni mieszkaniec pow. mławskiego zdjął je z tego pojazdu  i zamontował w swoim nowym samochodzie. Nowego auta nie zdążył także ubezpieczyć. Nieubezpieczonym i niezarejestrowanym samochodem, wyruszył w drogę. Mężczyzna usłyszał już zarzut przestępstwa z art. 306c§2 Kodeksu karnego. Grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Postepowanie prowadzi mławska komenda policji – relacjonuje pani rzecznik.

Kodeks karny, art. 306c. § 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

red

Fot. KPP w Mławie