Przenosiny bocianiego gniazda

Niecodzienną operację wykonali wczoraj (środa, 13 lutego) pracownicy firmy Energa. W Modle, gm. Ciechanów przenieśli platformę z bocianim gniazdem z jednego słupa energetycznego na drugi.
O przeniesienie platformy poprosił jeden z mieszkańców Modły. Ptasie odchody zanieczyszczały pobliski krzyż, utrudniały wiernym udział w uroczystościach religijnych. Środowa operacja trwała kilka godzin. Przez kilka lat boćki zbudowały wielkie, kilkusetkilogramowe gniazdo, które energetycy musieli rozbijać siekierą.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Ko5Yo5fT1ow’]
– Po przeniesieniu platformy na słup po drugiej stronie drogi, ułożymy na nim trochę gałęzi, aby zachęcić bociany do zbudowania nowego gniazda – usłyszeliśmy od pracowników Energi, dla których nie była to pierwsza taka operacja. Bocianią platformę przenosili np. w Jarlutach, gm. Regimin, gdzie ptaki zanieczyszczały ścianę domu.

Takich bocianich platform Energa w ramach specjalnego programu  zamontowała już kilka tysięcy. Boćkom w Modle platforma dobrze służyła, bo jak powiedział nam mieszkaniec sąsiedniej posesji – co roku gniazdo opuszczało czworo młodych. Pierwsze pisklęta z tego gniazda zostały zaobrączkowane w 2010 r.

* więcej o akcji Energi na stronie – www.dbajobociany.pl
msz