Przez Ciechanów na Anakondę

Kierowcy w Ciechanowie – dziś (9 czerwca) między godz. 12., a 19. zachowajcie szczególną ostrożność na ulicach prowadzących do koszar przy ul. Wojska Polskiego. Bliskie zetknięcie osobowego auta z wojskowym rosomakiem może nie należeć do najprzyjemniejszych.

A chodzi o to, że właśnie dzisiaj – od południa do wieczora – do koszar jechać będą pojazdy wojskowe – 45 sztuk. – Dnia 9 czerwca 2020 r. w godzinach 12.00 -19.00 odbędzie się  przemieszczenie sprzętu wojskowego 17. Brygady Zmechanizowanej (w ilości 45 jednostek sprzętu) do koszar 5. MBOT, co może spowodować utrudnienia w ruchu drogowym na terenie miasta Ciechanów – informuje i ostrzega rzeczniczka 5. Brygady Aneta Szczepaniak.

Sprzęt będzie znajdował się w Ciechanowie przejściowo – w drodze na poligon w Orzyszu. 650 żołnierzy z 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. Generała Józefa Dowbor-Muśnickiego uczestniczy w rozpoczętych 1 czerwca ćwiczeniach Anakonda – 20, w których bierze udział łącznie około 5 tys. żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Żołnierze 17. WBZ brać będą udział w ćwiczeniu Gepard-20.

17. WBZ – jak czytamy na stronie internetowej jednostki: „Jest oddziałem ogólnowojskowym, wchodzącym w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Brygada jest jedną z największych jednostek wojskowych w Polsce, dysponując najnowocześniejszym sprzętem jaki znajduje się w zasobach Sił Zbrojnych RP. Oddział przeznaczony jest do wykonania zadań militarnych, a także reagowania kryzysowego w kraju oraz poza jego granicami.

Brygada jest jednostką bardzo aktywnie włączającą się w działania Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW) poza granicami kraju. Żołnierze z Siedemnastką na ramieniu wielokrotnie uczestniczyli w misjach w Iraku, Czadzie i Afganistanie, a obecnie wykonują zadania mandatowe na Bałkanach oraz w Rumuni w ramach Dostosowanej Wysuniętej Obecności, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence).

Fot. Archiwum 17. WBZ