“Przysięga wojskowa to nie tylko słowa Roty przysięgi, ale przed wszystkim akt oddania wobec Ojczyzny”

W sobotnie przedpołudnie, 6 marca, 33 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową, rozpoczynając tym samym trzyletni cykl szkolenia żołnierza OT.

Po 15 dniach intensywnego szkolenia na poligonie i strzelnicy kolejni ochotnicy dołączyli do grona mazowieckich terytorialsów. Szkolenie podstawowe otworzyło im drogę do szkoleń indywidualnych, specjalistycznych oraz zgrywających, a w efekcie do służby zawodowej. Od kwietnia rozpoczną swoje pierwsze szkolenia rotacyjne w pododdziałach, do których terytorialnie będą przynależeć.

Wśród żołnierzy, którzy zdecydowali się przynależeć do żołnierskiej społeczności 5. Brygady OT jest szer. Anna Melchner – Komor, mieszkanka powiatu ostrowskiego, która w imieniu wszystkich żołnierzy składających przysięgę podsumowała „szesnastkę”. – Jeszcze 16 dni temu przekroczyliśmy bramę tej jednostki jako obcy sobie ludzie, nieświadomi tego co nas czeka. Dziś już wiemy, że poradziliśmy sobie doskonale z pierwszymi wyzwaniami. Przez te kilkanaście dni nabraliśmy nie tylko doświadczenia wojskowego, ale zawiązały się miedzy nami silne więzi, które będą nam towarzyszyły przez wiele kolejnych lat. Przysięga wojskowa to nie tylko słowa roty przysięgi ale przed wszystkim akt oddania wobec Ojczyzny. Składając dzisiaj przysięgę wojskową na Sztandar złożyliśmy swoistego rodzaju przyrzeczenie przestrzegania kodeksu moralnego i etycznego żołnierza… – mówiła szer. Melchner – Komor.

Żołnierzom składającym przysięgę wojskową towarzyszyli ich koledzy i koleżanki, którzy ukończyli równolegle odbywające się szkolenie wyrównawcze. Są to rezerwiści, którzy dalszą przygodę z wojskiem postanowili kontynuować w szeregach WOT. Jednym z nich jest Piotr Kierylak, który po zakończeniu służby przygotowawczej idąc w ślady swoich rodziców został żołnierzem do 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ojciec Piotra, ppor. Mirosław Kierylak już od 2018 roku pełni terytorialną służbę wojskową w 51. batalionie lekkiej piechoty. W 2020 roku do terytorialsów dołączyła również szer. Aneta Bartnicka – Kierylak, mama Piotra.

Wśród nowych terytorialsów 5 MBOT jest również szer. Kacper Klich, polski pływak, specjalizujący się w stylu dowolnym, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, brązowy medalista światowych wojskowych igrzysk sportowych. Szer. Klich wybrał służbę w Wojskach Oborny Terytorialnej ponieważ pozwolili mu ona na połączenie studiów, które rozpoczął na Akademii Sztuki Wojennej z dalszą służbą Ojczyźnie. – Cenię sobie WOT za możliwość łączenia obowiązków żołnierza Wojska Polskiego z pracą zawodową i życiem prywatnym. Formacja składa się z ludzi z przeróżnych środowisk co czyni z jej szeregów atrakcyjne środowisko, w którym po prostu dobrze się czuję – mówi szer. Klich

Kolejna okazja do wstąpienia w szeregi 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie 9 kwietnia, wówczas wcieleniem rozpocznie się trzecie w tym roku szkolenie podstawowe w brygadzie.

*****

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT