Pułtuscy policjanci uratowali pisklę drapieżnika

– Pułtuscy dzielnicowi mieli okazję uczestniczyć w dość nietypowej interwencji. Mundurowi zaopiekowali się porzuconym i wychłodzonym pisklakiem z rodziny jastrzębiowatych – informuje kom. Milena Kopczyńska z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku.

Do zdarzenia doszło w ostatnią sobotę (11 maja), gdy na telefon służbowy dzielnicowej dodzwonił się właściciel działki letniskowej w miejscowości Śliski, gm. Zatory i poinformował, że w trakcie spaceru po lesie znalazł porzucone i bardzo wychłodzone pisklę.

– Próbował na własną rękę zawiadomić lekarza weterynarii, niestety po kilku nieudanych próbach telefonicznych zrezygnował i postanowił, że „kołem ratunkowym” dla pisklaka będzie pułtuska policja. Dzielnicowa, bez chwili zawahania, zapewniła, że nie pozostaną bez wsparcia. Wraz z kolegą z patrolu znaleźli odpowiedniej wielkości karton, wysłali go ścinkami papieru i udali się do zgłaszającego. W trakcie dzielnicowa skontaktowała się z pracownikiem działu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy w Obrytem. Po ocenie sytuacji policjanci przygotowali pisklę do podróży, okryli je folią i przekazali osobie odpowiedzialnej z ramienia Urzędu Gminy, która osobiście przewiozła pisklę do ptaszarni przy ZOO w Warszawie – relacjonuje kom. Milena Kopczyńska. – Jak się okazało ptak z rodziny jastrzębiowatych, mimo że był wyraźnie osłabiony i zziębnięty, to jest w dobrej kondycji i dobrze rokuje. Opiekun ZOO podziękował za czujność i zaangażowanie!

Policjanci apelują: Pamiętajmy – zwierzęta, tak jak ludzie, odczuwają ból i lęk. Godne i humanitarne ich traktowanie, to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale także miara naszego człowieczeństwa.

red

Fot. KPP w Pułtusku