Radni Ciechanowa wesprą protestujących Białorusinów

-“Nie możemy przejść obojętnie wobec słów Wielkiego Polaka – Świętego Jana Pawła II , który stwierdził: „ Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko Ci, którzy ją bezpośrednio wywołują , ale również Ci, którzy nie czynią wszystkiego co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić” – czytamy m.in. w projekcie stanowiska Rady Miasta Ciechanów wobec sytuacji na Białorusi.

-Przychylam się do tej inicjatywy. Uważam ja za słuszną, a projekt stanowiska będziemy procedować podczas najbliższych obrad – mówi przewodniczący Rady Krzysztof Leszczyński.

Sesja Rady Miasta Ciechanów odbędzie się w najbliższy czwartek, 27 sierpnia.https://www.ciechtivi.pl/czy-ciechanow-powinien-wesprzec-cichanouska/

Projekt stanowiska przygotował radny klubu PiS Marcin Żebrowski. O jego inicjatywie pisaliśmy tutaj:

Stanowisko Rady Miasta Ciechanów z dnia 27 sierpnia 2020 roku. W sprawie sytuacji obywateli i mieszkańców Białorusi.

Wybory prezydenckie w sierpniu 2020 roku na Białorusi według mieszkańców tego kraju, jak też opinii międzynarodowej, zostały przeprowadzone przez władze białoruskie z pogwałceniem praworządności oraz demokracji. Standardy , którymi kieruje się cały wolny i demokratyczny świat zostały złamane policyjną pałką i agresywną propagandą.

Po ogłoszeniu wyników wyborów zmęczony, ale jednocześnie niezłomny w swym duchu naród białoruski wystąpił w pokojowych protestach przeciwko licznym przejawom fałszowania wyników wyborów.

Wszystkie protesty spotkały się z brutalną reakcją policji i służb porządkowych. W trakcie tłumienia demonstracji jedna osoba zginęła, zaś tysiące trafiły do szpitali. Do walki z bezbronnymi protestującymi użyto całego państwowego aparatu przemocy. Strzelano do protestujących gumowymi kulami, katowano złapanych w tym młodzież i kobiety. Wszystkie kraje Unii Europejskiej wyraziły swój sprzeciw w zakresie deptania przez władze białoruskie wolności swoich obywateli.

Rada Miasta Ciechanów, mając w pamięci wsparcie udzielone Polkom i Polakom w okresie Stanu wojennego przez społeczność międzynarodową, przyłączamy się do tego sprzeciwu. Co prawda nasze stanowisko ma charakter symboliczny, ale robimy to wierząc, że słowa mają olbrzymią moc.

Nie możemy przejść obojętnie wobec słów Wielkiego Polaka – Świętego Jana Pawła II , który stwierdził: „ Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko Ci, którzy ją bezpośrednio wywołują , ale również Ci, którzy nie czynią wszystkiego co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić”.

Dlatego też powyższy protest składamy na ręce jego Ekscelencji Ambasadora Republiki Białoruskiej, wierząc, że obecnie trwający konflikt znajdzie pokojowe rozwiązanie , co pozwoli obu naszym krajom budować serdeczne, bilateralne stosunki”.

– Przychylam się do tej inicjatywy. Uważam ja za słuszną,a projekt stanowiska będziemy procedować podczas najbliższych obrad. Myślę, że nie będzie w tej kwestii żadnych uwag, a nasze stanowisku po przyjęciu trafi do przedstawiciela władz Białorusi w Polsce. Wierzę, że inne samorządy także w najbliższym czasie podejmą podobne inicjatywy, gdyż pokój i spokój na świecie leży w interesie każdego z nas, niezależnie od opcji czy poglądów politycznych – skomentował nam przewodniczący Rady Miasta Ciechanów Krzysztof Leszczyński z klubu radnych PSL.

Zdalna (z powodu zagrożenia koronawirusem) sesja rozpocznie się w czwartek 27 sierpnia o godz. 9. Link do transmisji http://bip.umciechanow.pl/rada_miasta/Transmisja_wideo.html

red

Fot. kurierhistoryczny.pl