Jednogłośnie radni miejscy zdecydowali dzisiaj (czwartek, 25 września) o wprowadzeniu od 2 stycznia przyszłego roku w Ciechanowie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 22.00 do 6.00. Zakaz dotyczył będzie sklepów i stacji paliwowych.
Nie dotyczy miejsc, w których alkohol można kupić i wypić na miejscu (np. restauracji, pubów, barów).
Jak informuje Urząd Miasta – zakaz ma na celu m.in. „zmniejszenie liczby zachowań patologicznych w przestrzeni publicznej (aktów wandalizmu, zakłócania porządku publicznego, napaści, bójek, kradzieży, a także awantur domowych) oraz zniwelowanie skutków społecznych wywołanych nadużywaniem alkoholu”. – Jak wskazano w uzasadnieniu do podjętej przez radnych uchwały, tzw. „cisza alkoholowa” ma zabezpieczyć interes publiczny przez dbanie o bezpieczeństwo, porządek i zdrowie publiczne. Ograniczenie to ma w bezpośredni sposób przyczynić się do zmniejszenia liczby czynów popełnianych w wyniku spożywania napojów alkoholowych. Mowa tu m.in. o: aktach wandalizmu, zakłóceniach porządku publicznego, napaściach, bójkach, kradzieżach i awanturach domowych – informuje Paulina Rybczyńska, rzecznik ciechanowskiego Ratusza. – Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska w Ciechanowie wskazują na utrzymujący się problem incydentów związanych z nocnym spożywaniem alkoholu. Jak wynika z danych KPP, w ubiegłym roku w mieście przeprowadzono 614 interwencji z osobami nietrzeźwymi, z czego 300 osób doprowadzono do wytrzeźwienia. W okresie styczeń – czerwiec 2025 r. takich interwencji było już 300.
Tzw. „cisza alkoholowa” ma również na celu poprawę zdrowia mieszkańców miasta oraz zniwelowanie skutków społecznych wywołanych nadużywaniem alkoholu. Jak wynika z Diagnozy Problemów Społecznych Miasta Ciechanów, zdecydowana większość przedstawicieli instytucji pomocowych (80%) wskazuje, że alkoholizm jest najpoważniejszym problemem społecznym na terenie wykonywania przez nich obowiązków.
MOPS raportuje o wzroście liczby osób korzystających ze świadczeń z powodu problemów alkoholowych. Rok do roku zwiększa się też liczba dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej z powodu uzależnień rodziców. Rośnie też liczba rodzin objętych procedurą „Niebieskiej Karty”. Powodem są m.in. problemy związane z nadużywaniem alkoholu i uzależnienie od niego. W całym 2024 r. do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wpłynęło 36 wniosków o wszczęcie postępowania zmierzającego do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego, z czego 25 wniosków zostało skierowanych do Sądu Rejonowego w Ciechanowie celem przeprowadzenia postępowania. W okresie od stycznia do czerwca 2025 r. liczba wniosków złożonych do komisji wynosi już 23 – wylicza pani rzecznik.
– Podjęcie uchwały poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami Ciechanowa. Trwały od 2 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Ponad 62% mieszkańców, którzy brali udział w konsultacjach opowiedziało się za wprowadzeniem ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem ich sprzedaży. 73,7% spośród tych osób wskazało, że ograniczenie powinno dotyczyć całego terenu miasta Ciechanów. Prawie 70% ankietowanych było zdania, że ograniczenia powinny być wprowadzone w godzinach od 22.00 do 6.00. Za skróceniem czasu sprzedaży alkoholu również na stacjach benzynowych opowiedziało się 89,8% ankietowanych mieszkańców.
Chociaż wyniki konsultacji nie stanowią podstawy do wdrażania „ciszy alkoholowej” wskazują jednak, że mieszkańcy miasta Ciechanów dostrzegają korelację pomiędzy nocną sprzedażą alkoholu a nadużywaniem alkoholu, zakłócaniem porządku i miru domowego oraz obniżaniem bezpieczeństwa publicznego – podkreśla Paulina Rybczyńska. – Rada Miasta Ciechanów zasięgnęła też opinii wszystkich jednostek pomocniczych gminy oraz opinii właściwego dowódcy garnizonu. Osiem ogólnych zebrań mieszkańców osiedli zaopiniowało pozytywnie projekt nowej uchwały, opowiadając się za wprowadzeniem na terenie miasta Ciechanów ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Projekt uchwały został również zaopiniowany pozytywnie przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uwzględniono też zapisy Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Ciechanów.
Problem w tym, że konsultacjach społecznych, o czym pisaliśmy w lipcu tego roku wzięły udział 843 osoby czyli niespełna 2 proc. wszystkich mieszkańców miasta. A osiedli jest Ciechanowie 12.
Ratusz podaje, że według danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom ograniczenie w sprzedaży napojów alkoholowych w nocy wprowadziło dotychczas 180 gmin w Polsce (dane na 18 września 2025 roku). To m.in.: Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin i Wrocław. Czy ograniczenie zacznie obowiązywać także w Ciechanowie? Pytanie jak zachowa się wobec przyjętej dzisiaj uchwały wojewoda mazowiecki, który czuwa nad zgodnością uchwał z obowiązującym w Polsce prawem.
Red
Fot. Urząd Miasta Ciechanów


