Ruszył nabór wniosków „Dobry Start”

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Program to inwestycja w edukację dzieci. Już czwarty rok, gdy wnioski rozpatruje, przyjmuje oraz wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie wsparcie można otrzymać i kogo dotyczy?

W ramach programu Dobry Start rodzice lub opiekunowie mogą otrzymać 300 zł na każde uczące się dziecko. Wsparcie przysługuje raz w roku na zakup wyprawki szkolnej, czyli na przykład na zakup podręczników, zeszytów, czy innych akcesoriów potrzebnych do nauki dla ucznia. Świadczenie przysługuje na  każde uczące się dziecko w szkołach podstawowych, liceach, szkoła policealnych i innych placówkach edukacyjnych w wieku do 20 lat, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością – do ukończenia 24. roku życia. Z programu mogą skorzystać wszyscy rodzice bez względu na dochody. ZUS przekaże pieniądze na rachunek bankowy, który znajdzie się we wniosku. Świadczenie z programu „Dobry Start” jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, więc komornik nie może zająć tych środków – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Co zrobić, aby otrzymać wsparcie?

Wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Rodzic ma możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Prawidłowo uzupełniony wniosek spowoduje wypłatę świadczenia w terminie. Trzeba pamiętać, aby wpisać prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta.

Chcąc otrzymać wsparcie jak najszybciej, warto pospieszyć się z wysłaniem wniosku. Złożenie poprawnego wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach – we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Na portalu PUE ZUS znajduje się cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie 300+. Również wtedy, gdy wniosek wpłynie przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do Prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego – dodaje rzecznik.

Wniosek może złożyć rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka, osoba ucząca się (czyli pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich) lub osoba usamodzielniana. Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.