Są pieniądze na linie autobusowe w mazowieckich powiatach

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie podpisano kolejne 22 umowy z przedstawicielami 12 samorządów z regionów warszawskiego, ciechanowskiego, ostrołęckiego, radomskiego, płockiego oraz siedleckiego na objęcie w 2022 r. dopłatą zadań organizatora transportu publicznego ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Na ich mocy samorządy te otrzymają dopłatę o łącznej wysokości ponad 21,4 mln zł na uruchomienie 160 połączeń lokalnych, o łącznej długości 5995,1 km. Ze strony rządowej umowy podpisywał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. W uroczystości wzięła udział m.in. poseł Anna Cicholska.

Umowy podpisały m.in. samorządy powiatowe: ciechanowski – umowa na kwotę ponad 49 tys. zł, która obejmie jedną linię autobusową, o długości 44,8 km, w gminach Ciechanów, Opinogóra Górna, Gołymin – Ośrodek; przasnyskim – umowa na kwotę ponad 490 tys. zł, obejmująca 7 linii, o długości 347 km, w gminach: Chorzele, Czernice Borowe, Krzynowłoga Mała, Jednorożec, Krasne, Przasnysz oraz  w mieście Przasnysz; pułtuskim – umowa na kwotę ponad 1,2 mln zł, obejmująca 10 linii, o długości 729,1 km, w gminach Pułtusk, Winnica, Świercze, Obryte, Pokrzywnica, Zatory oraz Gzy

– To bardzo ważny program, został stosunkowo niedawno utworzony, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na początku roku podpisaliśmy umowy na kwotę ponad 60 mln zł, ale w związku z  dużą liczbą złożonych wniosków, zawnioskowałem do Ministra Infrastruktury o zwiększenie budżetu dla województwa mazowieckiego, stąd dodatkowe środki na ten cel – 28, 4 mln zł, które pozwoliły na podpisanie dzisiejszych umów na kwotę 21, 4 mln zł. Jutro podpisujemy kolejne umowy. Fundusz jest jednym z kolejnych elementów spojrzenia na województwo z perspektywy potrzeb mieszkańców. Dzięki niemu zasypujemy przeszkody w rozwoju Polski tak, aby wszyscy mogli z tego rozwoju korzystać. Podpisane dziś umowy umożliwią funkcjonowanie 160 połączeń o długości blisko 6 tys. km. Chciałbym podziękować samorządom, że w czasie kiedy czekaliśmy na dodatkowe środki, zapewniły funkcjonowanie tych linii i połączenia te zostały utrzymane. Dzięki tej współpracy przezwyciężamy wykluczenie komunikacyjne. Mieszkańcy mogą dojechać do szkoły, pracy. Istotne jest też wsparcie dla przewoźników, co wpływa na lokalny rozwój gospodarczy – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Red

Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki/Umowę podpisują wojewoda Konstanty Radziwiłł i starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski.