Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od momentu pojawienia się w naszym kraju wirusa SARS – CoV – 2 zostali zaangażowani do wsparcia społeczeństwa w walce z pandemią, a brygada zmieniła profil działania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. W miniony weekend oprócz wsparcia służb medycznych żołnierze uczestniczyli również w szkoleniach podtrzymujących zdolności bojowe.
Szybka transmisja koronawirusa spowodowała, że szkolenia bojowe w Wojskach Obrony Terytorialnej odbywają się w ograniczonej formie w małych grupach szkoleniowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, natomiast w szkoleniach podstawowych i wyrównawczych mogą wziąć udział tylko ochotnicy, którzy w dniu powołania do służby uzyskali negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Test taki wykonywany jest zaraz po przekroczeniu bramy jednostki jako pierwszy element wcielenie.
W miniony weekend w całej Polsce szkoliło się 7 tysięcy terytorialsów, z czego ponad 540 z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenia odbywały się w różnych lokalizacjach, zarówno na poligonach jak i na strzelnicach, natomiast na terenie koszar odbyło się szkolenie teoretyczne SERE ( Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka) oraz BLS (Basic Life Support).
Nocne strzelanie z HWS i noktowizją
Żołnierze kompanii logistycznej 5. MBOT stacjonującej jako samodzielny pododdział w ciechanowskich koszarach, wzięli udział w nocnych zajęciach strzeleckich z wykorzystaniem celowników holograficznych tzw. HWS oraz noktowizorów. Celowniki holograficzne doskonale sprawdzają się w różnych warunkach terenowych i od lat stanowią podstawowe wyposażenie elitarnych jednostek wojskowych i antyterrorystycznych. Jest wyjątkowo wytrzymały, przeznaczony do strzelania z bliskiej i średniej odległości. Umożliwia bardzo szybkie i jednocześnie precyzyjne namierzanie celu. W tym typie celownika wystarczy zgrać wskaźnik celownika z celem, łatwiej jest skupić się na właściwym ściąganiu języka spustowego i obserwacji przedpola. Możliwość przystosowania HWS-ów do pracy z noktowizorami pozwala na skuteczne prowadzenie ognia w ciemności. Nowoczesna technologia i jej efektywność skutkowały doskonałymi wynikami jakie osiągnęli szkolący się żołnierze, których zadaniem było prowadzenie ognia do celów ukazujących się.
*****
W 5. Mazowieckiej Brygadzie Oborny Terytorialnej służy obecnie blisko 2 tysiące żołnierzy ochotników i ponad 200 żołnierzy zawodowych. W skład brygady wchodzą 4 bataliony oraz 3 samodzielne pododdziały. Najliczniejszym pododdziałem jest batalion z Ciechanowa oraz z Siedlec, gdzie służy ponad 440 żołnierzy.
Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Fot. DWOT