Saperzy na moście w Pułtusku

10 czerwca w Pułtusku żołnierze kompanii saperów 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzili zajęcia z rozpoznania inżynieryjnego na „moście wyszkowskim”.

Rzeka Narew w Pułtusku oraz most na niej po raz kolejny stały się areną działań dla mazowieckich terytorialsów. Tym razem żołnierze kompanii saperów szkolili się z zakresu rozpoznania obiektów drogowo – mostowych oraz obliczania ładunków potrzebnych do niszczenia elementów konstrukcji. Żołnierze uczyli się ogólnych zasad, sposobów i organizacji prowadzenia rozpoznania inżynieryjnego, sporządzania meldunków z rozpoznania obiektów drogowo – mostowych oraz określania ich parametrów. Podczas ćwiczenia użyto 3 łodzi saperskich dzięki którym żołnierze mieli możliwość prowadzenia dokładnych pomiarów od strony koryta rzeki.

Kompania saperów jest jedną z trzech samodzielnych kompanii wchodzących w struktury 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stacjonującej  w Ciechanowie. Na obecną chwilę służy w niej ponad 60 żołnierzy, są to głównie mieszkańcy powiatu ciechanowskiego, mławskiego, przasnyskiego, płońskiego oraz żuromińskiego.

Ty też możesz zostać terytorialsem

Ochotnicy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć na stronie http://www.wojsko-polskie.pl/5bot/.

Najbliższe szkolenie zaplanowane jest tuż przed rozpoczęciem wakacji – 25 czerwca. Kolejne odbędzie się również w wakacje – 20 sierpnia. Osoby chcące odbyć szkolenie w drugim terminie wakacyjnym już teraz powinny złożyć

niezbędne dokumenty do WKU.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5.MBOT