Blisko 50 saperów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się nad rzeką Narew w okolicach Pułtuska. Zajęcia obejmowały procedury rozpoznania i niszczenia PWiN (przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych) oraz dokonywania przeprawy wodnej z wykorzystaniem łodzi saperskich.
Z gorących sierpniowych weekendów chętnie korzystali nie tylko mieszkańcy naszego regionu, wypoczywając nad wodą – nad rzeką Narwią w okolicach Pułtuska pojawili się także nasi Terytorialsi – saperzy 5 MBOT. Choć warunki pogodowe i żar z nieba nie ułatwiały zadania, nasi żołnierze jak co miesiąc – doskonalili swoje umiejętności, współpracowali w drużynach, uzupełniali wiedzę i pracowali na sprzęcie, którego sprawna i szybka obsługa może być przydatna w sytuacjach kryzysowych.
Pierwsza część szkolenia obejmowała procedury rozpoznania oraz niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Żołnierze najpierw zapoznali się z teorią obejmującą charakterystykę oraz dane techniczne min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych, a następnie przeszli do części praktycznej, gdzie rozwijali swoje umiejętności w wykrywaniu, identyfikacji i niszczeniu tych zagrożeń. Szczególny nacisk położono na techniki ręcznego oraz ręczno – wybuchowego usuwania min.
Kolejnym obszarem działań saperów była przeprawa wodna. Terytorialsi Mazowieckiej Piątki doskonalili procedury związane z przygotowaniem oraz realizacją przeprawy z użyciem łodzi saperskich. Zajęcia te obejmowały takie aspekty jak: odpowiednie wyposażenie łodzi, montaż sprzętu oraz indywidualne przygotowanie żołnierzy do przeprawy. Ponadto, szkolenie uwzględniało wybór optymalnego miejsca na przeprawę, techniki desantu drużyny lekkiej piechoty oraz doskonalenie umiejętności sterników w szybkim i efektywnym przemieszczaniu jednostek między miejscem podjęcia drużyny, a punktem desantowania.
Te intensywne ćwiczenia pozwoliły saperom 5 MBOT na znaczne podniesienie poziomu swoich umiejętności – szkolenie było kolejnym etapem w ciągłym procesie doskonalenia żołnierskiego rzemiosła.
Zespół prasowy 5 MBOT, kpr. Renata Jaskulska
Fot. 5.MBOT