Sąsiedzi najlepsi na Mazowszu. Powiat ciechanowski znów poza pierwszą trzydziestką

Powiat przasnyski na piątym miejscu w Polsce i pierwszym na Mazowszu w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów – najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów powiatowych w edycji 2022 r. w kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców. Powiat ciechanowski drugi rok z rzędu poza pierwszą 30-tką rankingu.

„Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; oraz działania promocyjne” – informuje ZPP.

Powiat ciechanowski klasyfikowany jest w rankingu w kategorii powiatów od 60 do 120 tys. mieszkańców. W edycji za 2018 r. (początek obecnej kadencji) zajął 15. miejsce. Od tamtej pory było coraz gorzej: 25. miejsce w edycji 2019 i 29. miejsce w edycji 2021 r. Edycja 2022 r. już bez powiatu ciechanowskiego w pierwszej 30-tce.

Jak czytamy na stronie internetowej Związku Powiatów Polskich: „Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla powiatowego. Ranking prowadzony jest w podziale na cztery kategorie jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie online”.

Więcej na ranking.zpp.pl

red