Sceny z okupowanej i powstańczej Warszawy w Ciechanowie

Brutalna rewizja w wykonaniu niemieckich żandarmów, łapanka i uliczna egzekucja polskiej ludności, wykonanie wyroku na agencie Gestapo, wreszcie powstańcze walki – w niedzielny (4 sierpnia) wczesny wieczór skwer przy ciechanowskim “Klasztorku” rekonstruktorzy zaprezentowali widowisko na 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wielki szacunek dla rekonstruktorów z SRH 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich, którzy zorganizowali widowisko własnym sumptem, bez wsparcia żadnej instytucji, we współpracy z GRH Radzanovia, GRH 14. Pułku Strzelców Syberyjskich i Sławomirem Jodełką z GRH Modlin.

Warto podkreślić, że specjalnością Sławomira Jodełki jest wcielanie się w znane z dziejów wojen i wojskowości postaci. W niedzielę w Ciechanowie wystąpił jako dowódca Armii Krajowej generał Tadeusz Bór-Komorowski. Wcześniej był już m.in.: generałem Władysławem Sikorskim – w inscenizacji w rocznicę bitwy pod Sarnową Górą z sierpnia 1920 r. i marszałkiem Edwardem Śmigłym-Rydzem podczas święta 11. Pułku Ułanów Legionowych.

Fot. Marek Szyperski