Piątek, 30 stycznia, Ciechanów, godz. 22.20: temperatura powietrza: – 12 stopni, temperatura odczuwalna: – 19 – (dane ze stacji meteo na dachu ratusza). Sobota, 31 stycznia, godz. 6.00: temperatura powietrza: – 12,6, temperatura odczuwalna: – 23,1 – z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Nadeszła zapowiadana fala mrozów. Ma potrwać do środy (4 lutego) i obejmie północno-wschodnią oraz południową część Polski. – Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy 30/31.01 miejscami od -17°C do -15°C, podczas kolejnych nocy od -22°C do -18°C, lokalnie około -25°C. Temperatura maksymalna w dzień od -12°C do -8°C, chłodniej miejscami 01.02 i 02.02: około -15°C. Wiatr o średniej prędkości początkowo (31.01) od 15 km/h do 25 km/h, później słabnący do 5-15 km/h. – to ostrzeżenie dla powiatu ciechanowskiego przekazane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Niektóre szkoły od poniedziałku do środy mają przejść na nauczanie zdalne.
Niskie temperatury mogą zabijać. Pomóżmy osobom zagrożonym
Znaczne spadki temperatur poniżej zera mogą być niebezpieczne dla wielu osób. Dlatego policjanci, jak co roku, kontrolują miejsca, w których osoby pozbawione dachu nad głową mogą próbować znaleźć schronienie. Nie pozostawajmy obojętni, jeśli zauważymy kogoś narażonego na wychłodzenie, reagujmy i informujmy odpowiednie służby. Oprócz numeru alarmowego 112 można również skorzystać z policyjnej platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W okresie zimowym funkcjonariusze apelują do mieszkańców o czujność i wrażliwość na potrzeby osób szczególnie zagrożonych wychłodzeniem, na osoby bezdomne, seniorów czy osób pod wpływem alkoholu. Gdy widzimy człowieka, który może potrzebować pomocy, nie wahajmy się zadzwonić pod numer alarmowy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
Podczas patroli jesienią i zimą policjanci zwracają szczególną uwagę na miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, takie jak pustostany, ogródki działkowe czy altanki. Co roku monitorują ich sytuację i oferują pomoc. Proponują przewiezienie do placówek, gdzie można się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i bezpiecznie spędzić noc. Pamiętajmy również o osobach starszych i samotnych, które w mroźne dni mogą mieć trudności z ogrzaniem domu. Warto zapytać, czy nie potrzebują wsparcia lub czy mają odpowiedni zapas opału.
Szczególnie niebezpieczne jest wychodzenie na mróz po spożyciu alkoholu. Przekonanie, że alkohol rozgrzewa, jest błędne. Uczucie ciepła jest chwilowe, a organizm wychładza się znacznie szybciej. Dodatkowo śliska nawierzchnia i zaburzona koordynacja mogą doprowadzić do upadku, z którego osoba nie będzie w stanie się podnieść, co w niskiej temperaturze może skończyć się tragedią.
Zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych wymagających pomocy można przekazywać również poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając kategorię „Bezdomność”. Przypominamy jednak, że platforma ta nie służy do zgłaszania sytuacji wymagających natychmiastowej interwencji, w takich przypadkach należy dzwonić pod numer 112.
Reagowanie na zagrożenie życia lub zdrowia drugiego człowieka jest naszym wspólnym obowiązkiem. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy szczególnie teraz mogą potrzebować wsparcia. Czasem jeden telefon na numer 112 może uratować komuś życie.
red/ Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu


