Słodkie świąteczne ciasta z Opinogóry

To było bardzo słodkie i smaczne spotkanie – w Opinogórze odbył się doroczny konkurs ciast wielkanocnych zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. Bardzo fantazyjne i bardzo smaczne wypieki przedstawiło 16 pań – mieszkanek gminy.

Były torty (np. w formie Biblii), wielkanocne baby, przekładańce i inne. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Można było poznać także techniki przygotowywania wielkanocnych ozdób w wykonaniu ludowych twórczyń z Kurpiowszczyzny.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=LBewkEGYY5o’]

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=MuYoYqPZaEw&feature=related’]

 W konkursie nagrodę specjalną – automat do pieczenia chleba – ufundowaną tak jak pozostałe nagrody przez wójta gminy Opinogóra Stanisława Wieteskę – otrzymała Bożena Gutkowska z Pomorza za “Zajączka Wielkanocnego”.

I miejsce i garnek do gotowania na parze – zdobyła Wanda Maćkowska za “Tort świąteczny” w formie Biblii. II miejsce przypadło Małgorzacie Piotrowskiej za “Jogurtowiec wielkanocny” (Opinogóra Kolonia) oraz Marii Czarneckiej za “Migdałowiec Wielkanocny” (Rembówko). Jury przyznało też dwa III miejsca. Otrzymały je Katarzyna Kołakowska z Kołaczkowa za ciasto “Kora dębu” i Alina Zając z Pomorza za ciasto – “Wielkanocny przekładaniec”.

Wyróżnienia w konkursie otrzymały: 1. Katarzyna Mikłowska – Patory, 2. Anna Modrzakowska – Czernice 3. Hanna Traczyk – Rembowo, 4. Jolanta Żebrowska – Załuże 5. Nina Pikus – Wierzbowo, 6. Irena Potępa – Dzbonie, 7. Krystyna Smolińska – Opinogóra Dolna, 8. Marta Kołakowska – Załuże, 9. Renata Kecmerska – Przytoka, 10. Małgorzata Filipowicz – Wilkowo.

a

realizacja i montaż: Wojciech Gęsicki