Śmiercionośne pamiątki na polach północnego Mazowsza

Trzy niewybuchy znaleziono w mijającym tygodniu podczas prac polowych w powiatach przasnyskim i ciechanowskim.

11 września rano w Milewie-Rączki, gm. Krasne, pow. przasnyski jeden z mieszkańców zgłosił na policję, że podczas wykonywania prac polowych znalazł dwa pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II Wojny Światowej. – Patrol saperski zabezpieczył niewybuchy – informuje asp. Ilona Cichocka z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

Dzień później (12 września) dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie został powiadomiony o niebezpiecznym znalezisku w Konarzewie-Gołąbkach, gm. Gołymin-Ośrodek. – Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego podczas wykonywania prac polowych znalazł niewybuch. Mężczyzna od razu poinformował Policję. Wysłany na miejsce pirotechnik określił, że jest to pocisk artyleryjski kal. 81 mm pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Ciechanowscy policjanci zabezpieczyli miejsce. O znalezisku powiadomili saperów, którzy wywieźli pocisk artyleryjski na poligon – relacjonuje asp. Magda Sakowska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Policjanci przypominają, że w przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać ani przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania niewybuchów do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi, czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego. Informując Policję, należy: precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku.

red

Fot. KPP w Ciechanowie