Sprzedali sukienkę i stracili kilka tysięcy zł

Małżeństwo z Ciechanowa zostało oszukane podczas sprzedaży sukienki za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów ogłoszeniowych. – Aby otrzymać pieniądze „weszli” w link przesłany w wiadomości od kupującego. Przestępca uzyskał w ten sposób dostęp do ich konta bankowego Małżeństwo straciło łącznie ponad 4 tys. zł. Ostrzegamy i przypominamy – sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska.

Ciechanowscy policjanci o oszustwie zostali poinformowani w miniony czwartek. 25-letnia letnia mieszkanka Ciechanowa wystawiła za pośrednictwem elektronicznej platformy sprzedażowej sukienkę. – Otrzymała wiadomość poprzez komunikator od osoby, która była zainteresowana kupnem przedmiotu. Kobieta kliknęła w link potwierdzający zakup. Przestępca uzyskał w ten sposób dostęp do jej konta bankowego. Po zalogowaniu się do aplikacji banku, mąż 25-latki zauważył, że ktoś przy użyciu kodu systemu płatności mobilnych wypłacił z ich konta 600 zł, a następnie dokonał przelewu na inny rachunek pieniędzy w kwocie 3600 zł. W ten sposób małżeństwo straciło łącznie ponad 4000 zł – relacjonuje pani rzecznik.

Pamiętaj! Sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany.

Nie otwieraj podejrzanych linków lub załączników. Portale ogłoszeniowe nigdy nie wysyłają wiadomości z prośbą o kliknięcie w link, w celu wpisania danych płatniczych lub dokończenia płatności. Czytaj uważnie sms-y autoryzacyjne z aplikacji mobilnej ze swojego banku. Nie reaguj na prośby o zalogowanie się do konta bankowego, podania hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora, loginu do banku. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie. Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich podczas korzystania z portali ogłoszeniowych i aukcyjnych. Jeżeli niefortunnie staniesz się ofiarą przestępstwa, niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej. O każdym oszustwie poinformuj Policję.

red

Fot. KPP Ciechanów/Zdjęcie ilustracyjne