Strażacy ratowali jerzyka

Nietypową akcję ratowniczą przeprowadzili wczoraj (poniedziałek, 15 czerwca) ciechanowscy strażacy. Uwalniali jerzyka, który uwiązł na wysokości trzeciej kondygnacji Starostwa Powiatowego. Najwyraźniej nie wiedział, że wydział komunikacji znajduje się na parterze.

A na poważnie: strażaków zaalarmowano o 12.32. Przy pomocy podnośnika koszowego dotarli do uwięzionego ptaka, uwolnili go i pozostawieniu żywego na pobliskim trawniku pod opieką pracowników Starostwa. Akcja trwała ponad pół godziny, a wziął w niej udział jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej.

A jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki: jeden z nich dziennie potrafi zjeść ok. 20 tys. owadów.

Za portalem http://ptaki.info/jerzyk “Długość ciała: 16-19 cm. Jerzyk jest najlepszym lotnikiem wśród ptaków. Mimo podobieństwa do jaskółek nie jest z nimi spokrewniony. Od naszych gatunków jaskółek jest wyraźnie większy i różni się całkowicie brunatnoczarnym ubarwieniem tylko z niewielkim rozjaśnieniem na gardle. Ma bardzo długie, wąskie, sierpowate skrzydła i rozwidlony ogon. Jerzyki spędzają niemal całe życie w powietrzu. Są towarzyskie i często gniazdują kolonijnie. Odbywają dalekie loty w celu zdobycia odpowiedniej ilości pokarmu, a ich głównym wrogiem jest deszczowa pogoda, która uniemożliwia żerowanie. W okresach głodu młode zapadają w odrętwienie umożliwiające oszczędzenie energii. Jerzyki mają tak małe nogi, że nie potrafią sprawnie chodzić i mają ogromne trudności z wystartowaniem do lotu z ziemi”.

Mamy nadzieję, że jerzyk ze Starostwa zdołał bezpiecznie poderwać się w powietrze.

Fot. KP PSP Ciechanów