„Świadom godności podoficera Wojska Polskiego”. Pierwsza promocja podoficerska w szeregach mazowieckich terytorialsów

W niedzielę (23 lutego) w ciechanowskich koszarach, w których stacjonuje 5 .Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej odbyła się przysięga wojskowa, podczas której wręczono pierwsze patenty podoficerskie w ramach kursu SONDA.

W niedzielne południe słowa roty przysięgi wypowiedziało ponad 400 terytorialsów z pięciu Brygad OT z całej Polski, 68 przysięgę złożyło w Ciechanowie. Byli to ochotnicy, którzy zamiast wyjechać na ferie zimowe postanowili zaciągnąć się do wojska i czas zimowej przerwy w nauce spędzić na poligonie. Szkolenie zorganizowane w czasie ferii cieszyło się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród ludzi młodych. Blisko 50 proc. składających wczoraj przysięgę to osoby w wieku 18-21 lat, głownie uczniowie i studenci. Wśród nowych terytorialsów jest również trzech nauczycieli, instruktorzy strzelectwa, sprzedawcy, operatorzy różnego rodzaju maszyn, budowlańcy czy kierowcy.

– Wachlarz  zawodów i profesji jest szeroki, mimo tego, tu za bramą koszar, wszyscy jesteśmy tacy sami, a co najważniejsze, mamy taki sam cel – stać się profesjonalnie wyszkolonymi żołnierzami. Formacja, którą razem tworzymy, jest w rzeczywistości wspólnotą ludzi pełnych pasji i zaangażowania – mówił w swoim wystąpieniu przedstawiciel przysięgających żołnierzy, szer. Sebastian Bramowicz.

Podczas uroczystości został odczytany również list od Ministra Obrony Narodowej, który zwracając się do żołnierzy, napisał: „Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to zobowiązanie, które wyraża się przez motto formacji: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Dziś deklarujecie gotowość od obrony życia, zdrowia i mienia obywateli Waszej najbliższej okolicy w sytuacji kryzysowej. Mieszkańcy Mazowsza wiedzą, że mundur żołnierza Wojska Polskiego oraz oliwkowy beret oznaczają pomoc i wsparcie”.

kpr. Dorota Walczewska

Wczorajsza uroczystość to powód do dumy nie tylko dla nowych Terytorialsów, ale również dla tych, którzy odebrali, pierwsze w historii 5 Brygady,  patenty podoficerskie. Odebrało je 52 kadetów kursu podoficerskiego SONDA.  

szer. Wiktoria Florek

Kurs podoficerski SONDA skierowany jest wyłącznie do żołnierzy – ochotników WOT, którzy są w służbie minimum od roku. Trwał kilka miesięcy i obejmował zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne.

kpr. Michał Mulawka i kpr Janusz Marzewski

– Jest to okres bardzo intensywnych ćwiczeń. W SONDZIE wzięli udział żołnierze, którzy bardzo angażują się w szkolenie, są instruktorami, korzystają z dodatkowych kursów czy kursów i chcą rozwijać się jeszcze bardziej – podsumował jeden z kadetów kursu podoficerskiego kpr. Marcin Zieliński.

Obecnie w szeregach 5. Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej służy 2.100 żołnierzy, z czego ponad 1800 stanowią ochotnicy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT