Święto Niepodległości

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W Ciechanowie odbyły się obchody Święta Niepodległości. W poniedziałek 10 listopada wieczorem na pl. Kościuszki przy obelisku upamiętniającym ciechanowskich bohaterów Polskiej Organizacji Wojskowej kilkanaście osób zebrało się na obywatelskim capstrzyku.

Zebrani wysłuchali opowieści Bogumiły Umińskiej z Muzeum Szlachty Mazowieckiej o okolicznościach oswobodzenia w listopadzie 1918 r. Na cmentarzu parafialnym zapalili znicze na grobach bojowników POW. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy rekonstruktorów 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich. Wśród zgromadzonych obecni byli m.in. Jerzy Olszewski – pamiętający odsłonięcie w latach 30. ub. w. pierwszego obelisku, wicestarosta Andrzej Pawłowski, historyk Jacek Hryniewicz, kpt Marcin Dominiak, dziennikarze z “Extra Ciechanów”, 06-400.pl i ciechtivi.pl

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=fvbo96yJMmk’]

A 11 listopada w kościele farnym odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny, na pl. Piłsudskiego odbył się Apel Pamięci i złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka. Na pl. Jana Pawła II ciechanowianie świętowali “Urodziny Niepodległej”. Okolicznościowe obchody odbyły się także w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=H3bBfXVWWsc&list=UUiX9NgVK7yBE6OoTSsJSeMg’]