Sześć mandatów dla PiS, cztery dla opozycji

Sześć mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, dwa – dla Koalicji Obywatelskiej i po jednym dla: Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – taki wynik wyborów do Sejmu w okręgu nr 16 (płocko-ciechanowskim) przewiduje prognoza opracowana przez firmę CEC Goverment Relations.

Jak można było w minionym tygodniu przeczytać m.in. na portalu gazeta.pl – prognozę wykonano na podstawie analizy badań opinii publicznej między 18 sierpnia, a 22 września. Firma, na podstawie symulacji uwzględniającej wyniki wyborów do Sejmu w 2015 r.  ubiegłorocznych wyborów samorządowych oraz analiz ekspertów podała także nazwiska kandydatów, którzy w poszczególnych okręgach najprawdopodobniej zdobędą poselskie mandaty.

W okręgu nr 16 CEC Goverment Relations typuje następujących posłów – PiS: Łukasz Szumowski, Maciej Małecki, Maciej Wąsik, Marek Opioła, Robert Kołakowski, Rafał Romanowski; PO: Marcin Kierwiński, Elżbieta Gapińska; SLD: Arkadiusz Iwaniak; PSL: Piotr Zgorzelski. Większość z tych osób to obecni parlamentarzyści, a wyjątek stanowią: Łukasz Szumowski, minister zdrowia; Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Arkadiusz Iwaniak – lider SLD na północnym Mazowszu.

W raporcie czytamy także, że niewykluczone, że mandaty może zdobyć także ktoś z trójki innych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości: obecni posłowie Anna Cicholska i Waldemar Olejniczak oraz warszawski radny Jacek Ozdoba.

Z wyborczej prognozy CEC Goverment Relations wynika, że  PiS może zdobyć od 247 do 264 mandatów, a Koalicja Obywatelska – od 140 do 157.

Fot. pkw.gov.pl