Szpital w Ciechanowie. Więcej łóżek dla chorych na Covid-19, od poniedziałku ostry dyżur

Od poniedziałku (29 marca) Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie przechodzi w tryb ostrego dyżuru. Na razie – 9 kwietnia.

– Od poniedziałku będą przyjmowani pacjenci tylko w razie nagłego zagrożenia życia – powiedziała nam dzisiaj (wtorek, 23 kwietnia) rzeczniczka Szpitala Agnieszka Woźniak.

Ma to związek z decyzją wojewody mazowieckiego zobowiązującą ciechanowską placówkę do zwiększenia do 108 ilości łóżek dla chorych na Covid-19 i do 10 tzw. łóżek respiratorowych. Obecnie w szpitalu jest 78 takich łóżek. Z 8 do wymaganych przez wojewodę 10 zwiększono już ilość łóżek respiratorowych. Jako, że wojewoda nie wskazał jaki oddział szpital powinien przekształcić – zwiększanie ilości łóżek odbędzie się wskutek poszerzenia oddziału obserwacyjno-zakaźnego i wewnętrznego. – Od dzisiaj dodajemy 10 łóżek, od piątku [26 marca – red.] kolejnych 10 i w przyszłym tygodniu znów 10 – informuje Agnieszka Woźniak.

O ile jednak z łóżkami problemu raczej nie ma o tyle pojawił się kłopot z personelem. Dyrekcja ciechanowskiego Szpitala wystąpiła do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła z wnioskiem o zapewnienie nowych medyków. Odpowiedzi na razie nie ma.

Przypomnijmy, że pierwszy pacjent z Covid-19 (mieszkaniec powiatu mławskiego) został przyjęty do Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie 21 marca 2020. r. Od tamtej pory do ciechanowskiej placówki zgłosiło się ponad 1,4 tys. pacjentów z potwierdzonym pozytywnym wynikiem zakażenia koronawirusem. Nie wszyscy byli hospitalizowani. Część (z lekkimi objawami) odesłano na kwarantannę, część (gdy brakowało miejsc) odesłano do innych szpitali.

W roku 2020 (21 marca – 31 grudnia) do Szpitala w Ciechanowie zgłosiło się 748 chorych, z czego hospitalizowano 538. Niestety 133 osoby zmarły. Od 1 stycznia do 22 marca zgłosiło się 645 chorych, hospitalizowano 406, 95 osób niestety zmarło. Obecnie (23 marca) w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie przebywa 76 pacjentów z Covid-19.

Red

Fot. Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne