Szron – pies na narkotyki

Sierż. sztab. Grzegorz Kowalewski z Komendy Powiatowej w Ciechanowie został opiekunem psa Szron, z którym razem w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach rozpoczęli pierwszy w tym roku kurs specjalistyczny dla przewodników psów służbowych kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków.

– Szron pochodzi z hodowli Yellowdog i ma słowackie korzenie. W styczniu ukończył pierwszy rok życia. Opiekunem psa został sierż. szt. Grzegorz Kowalewski z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. Będzie to pierwszy pies służbowy Grzegorza, który prywatnie jest też właścicielem owczarka belgijskiego malinois i wie, że praca z psami tej rasy jest niezwykle wymagająca –  informuje mł.asp. Edyta Sułkowska. – Początkowo owczarki belgijskie były psami pasterskimi, odpowiadały za ochronę stada. To bardzo inteligentne psy stróżujące. Odpowiednie szkolenie i dobra socjalizacja stanowią podstawę ich pracy z przewodnikiem. Wymagają regularnego treningu i wysokiego poziomu stymulacji umysłowej. Niesamowita sprawność fizyczna, zamiłowanie do zadań węchowych i podejmowania wyzwań to cechy, które obecnie czynią z nich znakomity potencjał dla służb związanych z ochroną bezpieczeństwa, jak Policja, wojsko, Straż Graniczna.

Na podstawie testów smartDOGnaukowcy z uniwersytetu Helsińskiego zidentyfikowali rasę psa, jeśli chodzi o najwyższą inteligencję i najlepsze funkcje poznawcze. Ocenie poddano ponad 1000 psów będących przedstawicielami 13 ras. Najmądrzejszą rasą okazał się owczarek belgijski malinois. Tuż za nim uplasował się border collie (Scientific reports/Authors and Affiliations: Department of Production Animal Medicine, University of Helsinki, 00014, Helsinki, Finland/Breed differences in social cognition, inhibitory control, and spatial problem-solving ability in the domestic dog Canis familiaris).

– Kto wie, może w przyszłości Mazowiecka Policja postara się o psa rasy border collie…jeśli tylko znajdzie się odpowiednia hodowla i pies, który bez trudu podoła wszelkim testom w ZKP w Sułkowicach – informuje mł.asp. Edyta Sułkowska. – Tymczasem Grześkowi i Szronowi życzymy wspólnej pasji do długich spacerów, intensywnego treningu i owocnego szkolenia, które później przyniosą efekt w postaci pracy węchowej psa w jednostce.

red

Fot. KWP z.s. w Radomiu