Sztandar dla terytorialsów z 5. Mazowieckiej Brygady

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój ma swój sztandar. Otrzymała go wczoraj( 26 września) w Warszawie podczas centralnych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uroczystość na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedziła msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej.

Podczas uroczystości sztandary wręczono pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT. – 82 lat temu w nocy z 26 na 27 września w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski dając początek jedynemu w historii świata powszechnemu ruchowi oporu, który przybrał formę, którą od 1944 roku trafnie określa się jako Polskie Państwo Podziemne. Siłę tego państwa stanowili sami Polacy, których niemal 400 tysięcy czynnie zaangażowało się w walkę z okupantem. Nasza służba jest hołdem dla naszych przodków – mówił dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła.

materiał mon.gov.pl

– „Jestem dumny, że ten najmłodszy rodzaj sił, tak profesjonalnie wywiązuje się z postawionych im zadań. W ciągu kilku lat swojego istnienia, WOT stały się integralną częścią Wojska Polskiego a sztandary, które dziś otrzymaliście, o tym świadczą – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda. – To ludzie, którzy zawsze są gotowi, żeby pomagać. Doświadczyli pomocy żołnierzy WOT ci, którzy byli dotknięci klęskami żywiołowymi. Dziś niosą pomoc mieszkańcom terenów przygranicznych budują ich odporność – mówił obecny na uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Rodzicami chrzestnymi sztandaru ciechanowskich terytorialsów byli siostrzenica patrona 5. Brygady ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza Barbara Kownacka – Płauszewska i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Płat sztandaru ma wymiary 75×75 wykonany jest z białej tkaniny w kształcie kwadratu, po obu stronach której znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są zgodne z barwami Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą. Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem a korona, dziób i szpony orła, złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach cyfra „5” ‑ numer Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem. Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole nawiązujące do tradycji Brygady.

W dolnym lewym rogu płata sztandaru znajduje się wzór graficzny wieńca wawrzynu z odznaką pamiątkową 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W dolnym prawym rogu – wzór graficzny wieńca wawrzynu z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. W górnym prawym rogu – wzór graficzny wieńca wawrzynu z orłem Armii Krajowej. W górnym lewym rogu wzór graficzny wieńca wawrzynu z inicjałami patrona „MD” i skrótem „NSZ”.

więcej także na: https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/informacje/696904/wreczono-sztandary-wojskowe-szesciu-jednostkom-wot https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/informacje/696904/wreczono-sztandary-wojskowe-szesciu-jednostkom-wot

Red

Fot. DWOT