Terytorialsi dostarczają do szkół i przedszkoli płyny dezynfekcyjne

Od 15 lutego żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej transportują płyny dezynfekcyjne do szkół i przedszkoli w całym rejonie odpowiedzialności brygady. Dziś ostatni transport 20 palet z płynami trafi do Ciechanowa, Płońska i Przasnysza. Łącznie żołnierze rozwieźli 90 palet z płynami czyli ponad 58 tysięcy litrów. 

Codziennie w zadania przeciwkryzysowe zaangażowanych jest ok. 300 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Udzielają wsparcia społeczności lokalnej w walce z Covid – 19, na wielu płaszczyznach. Od 15 lutego transportują płyny dezynfekcyjne dla szkół i przedszkoli, by placówki mogły działać zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego i zapewnić swoim podopiecznym bezpieczeństwo.

 Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej już blisko od roku podejmują działania związane z minimalizacją transmisji koronawirusa. Pandemia pokazała, że Wojska Obrony Terytorialnej są ważnym ogniwem w całym procesie walki z wirusem. To żołnierze WOT w tym 5. MBOT, ramię w ramię z służbą medyczną pełnią służby w szpitalach i placówkach medycznych, pobierają wymazy, wspierają Stacje Sanitarno- Epidemiologiczne, samorządy, Policję, a także opiekują się seniorami w tym kombatantami, pomagają im w procesie rejestracji na szczepienie przeciwko Covid-19 oraz zapewniają im transport do punktów szczepień.

Od 15 lutego na wniosek Wojewody Mazowieckiego, żołnierze 5 Brygady dostarczają również płyny dezynfekcyjne dla szkół i placówek przedszkolnych. Bezpieczny powrót do szkół wiąże się z koniecznością przestrzegania reżimu sanitarnego oraz zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym, dlatego niezbędne jest wyposażenie tych placówek w środki dezynfekcyjne. Łącznie do szkół i przedszkoli na terenie północnego Mazowsza trafi ponad 58 tysięcy litrów płynu, które żołnierze 5. MBOT codziennie transportują z magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale. Do tej pory w środki zaopatrzone zostały placówki z Siedlec oraz powiatu siedleckiego, Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, powiatu pułtuskiego, makowskiego, łosickiego, ostrowskiego, wyszkowskiego. Dziś płyny dostarczone zostaną również do powiatu ciechanowskiego, płońskiego oraz przasnyskiego.

5. MBOT realizuje zadania przeciwkryzysowe w ramach operacji Trwała Odporność, która polega głównie na gaszeniu ognisk koronawirusa. Jej cel skupia się na pięciu rodzajach działań: zapobieganie, identyfikowanie, izolowanie, wspieranie oraz przywracanie.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT