Od dziś żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach.
Działania te są prowadzone na mocy decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia Policji kierowani są w pierwszej kolejności żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne. Plecaki te zostały wydane także wszystkim żołnierzom, którzy posiadają uprawnienia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, by w razie potrzeby móc nieść pomoc w swoim rejonie zamieszkania.
Patrole zostały zaopatrzone w listę adresową osób poddanych kwarantannie. Podczas patroli Policjant dzwoni do takiej osoby przebywającej na kwarantannie, pyta o stan zdrowia i ewentualne potrzeby.
– Reakcja odwiedzanych osób jest pozytywna, spotkaliśmy się z ich strony z dużą życzliwością i wyrozumiałością – mówi kpr. Bernard Sidor, biorący dziś udział w jednym z patroli na terenie powiatu ciechanowskiego.
Odwiedziny policyjno-wojskowego patrolu są postrzegane jako faktyczne kroki zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Społeczeństwo jest świadome, że jeszcze nigdy tak wiele nie zależało od zwykłego pozostania w domu w celu zmniejszenia kontaktów międzyludzkich, dlatego wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną. Mundurowi rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu.
W rejonie odpowiedzialności mazowieckiej brygady, w działania z policją zostało włączonych dziś ponad 50 żołnierzy. Patrole z udziałem naszych żołnierzy odbyły się miedzy innymi w powiecie ciechanowskim, Siedlcach, Ostrołęce czy Mławie.
W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest dzisiaj 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.
Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej