Terytorialsi na podium

Miniony weekend przyniósł kolejne sportowe sukcesy dla żołnierzy 5. MBOT. Na podium ponownie stanęli ciężarowcy oraz zawodnik MMA.

Kiedy wszyscy przygotowywali się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości, nasi żołnierze walczyli o wysokie noty na zawodach sportowych.

9 listopada dwaj żołnierze 5. MBOT, którzy już wielokrotnie udowadniali swoją wyjątkową siłę, wzięli udział w zawodach o Puchar Świata WRPF służb mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc.

5. Brygadę podczas zawodów w Złotoryi reprezentował st. szer. Damian Matusiak oraz st. kpr. Robert Drozdowski, żołnierze 51. batalionu lekkiej piechoty z Ciechanowa. Matusiak w swojej kategorii wagowej czyli od 67,5 kg wywalczył 3. miejsce z wynikiem 120 kg, natomiast Drozdowski tego dnia, na podium stawał aż trzykrotnie. Okazał się bezkonkurencyjny, w  swojej kategorii wagowej do 140 kg, wycisnął sztangę ważącą 230 kg, co zapewniło mu najwyższe miejsce na podium oraz 2. miejsce w swojej kategorii wiekowej. W klasyfikacji Open Służb Mundurowych stanął na 3. miejscu.

W przededniu Święta Niepodległości, inny żołnierz 51. blp, mieszkaniec Mławy i zaledwie 19 letni szer. Olaf Sobotka, stanął do walki podczas Mistrzostw Polski MMA, które rozegrały się w Sochaczewie. Olaf walczył o tytuł Mistrza Polski w kategorii Semi Pro, a jego przeciwnikiem był o 5 lat starszy Adrian Wiewióra, zawodnik Silesian Cage Club. Walka odbyła się na dystansie 3 rund po 3 minuty. Ostatecznie, decyzją sędziów szer. Olaf Sobotka został Vice Mistrzem Polski MMA. Chłopak ma za sobą wiele walk i wiele tytułów, niedzielna walka to dla niego kolejne doświadczenie sportowe i motywacja do pracy – ogólnie pozostał niedosyt po walce, gdyż zawsze można było dać z siebie więcej… Teraz czas na wyciągnięcie wniosków i wrócę jeszcze mocniejszy – mówi szer. Sobotka.

Nasi zawodnicy regularnie biorą udział w zawodach sportowych na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. Poza ciężarowcami i Olafem, który jest zawodnikiem MMA, mamy również prężnie działającą grupę biegaczy. Jako dowódca staram się umożliwiać naszym żołnierzom udział w zawodach i zawsze im kibicuję. Jestem dumny, że 5. Mazowiecka Brygada posiada nie tylko dobrych żołnierzy ale również wybitnych sportowców – mówi płk Andrzej Wasielewski, dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szeregi 5. Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej zasilają ludzie, którzy w życiu cywilnym wykonują różne zawody, mają różne pasje, od tych związanych z militariami przez sportowe a kończąc na pasjach związanych z kulturą i sztuką. Każdy Terytorials wnosi do służby wojskowej cenne doświadczenie i zdolności zdobyte w „cywilu”. szer. Sobotka dzięki posiadanym umiejętnościom, podczas zajęć rotacyjnych niejednokrotnie pełnił rolę instruktora samoobrony, ponieważ właściwe zarządzanie kompetencjami i potencjałem kluczowe jest dla osiągnięcia jak najlepszych efektów w całym procesie szkolenia żołnierzy.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT