Terytorialsi szkolą personel mazowieckich placówek oświatowych

Sami nauczyli się walczyć z zagrożeniami spowodowanymi koronawirusem. Są w akcji niemalże od samego początku pandemii. Teraz pomagają w przygotowaniu szkół, przedszkoli i żłobków oraz personelu do funkcjonowania w nowym reżimie sanitarnym. Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzą szkolenia pozwalające na bezpieczny powrót do pracy i nauki.

Mimo zniesienia wielu obostrzeń związanych z pandemią, żołnierze 5. Brygady nadal prowadzą działania na wielu obszarach, a nawet zakres ich zaangażowania został rozszerzony. Oprócz dostarczania żywności potrzebującym, wspierania policji i służby zdrowia, dostarczają także płyn dezynfekcyjny do placówek oświatowych oraz od tego tygodnia, przeprowadzają szkolenia kadry szkół, przedszkoli i żłobków w swoim rejonie odpowiedzialności.

Terytorialsi mają doświadczenie w działaniach ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. Wspierają personel medyczny szpitali wykonując pomiar temperatury, selekcję pacjentów a także pobierają wymazy. By móc angażować się w operację przeciwkryzysową Odporna Wiosna, musieli odbyć specjalne szkolenia. Teraz swoją wiedzą i doświadczeniem w walce z COVID, dzielą się z kadrą placówek oświatowych.

W tym tygodniu m.in. żołnierze z Siedlec przeprowadzili szkolenia z zakresu zasad bezpieczeństwa i zapobiegania transmisji koronawirusa, prawidłowego pomiaru temperatury oraz stosowaniu środków ochrony indywidualnej. Ze szkoleń skorzystało 11 szkół z oddziałami przedszkolnymi z powiatu mińskiego, dzięki temu udało nam się przeszkolić ponad 450 nauczycieli i wychowawców.

Oferta szkoleniowa skierowana jest przede wszystkim do szkół i przedszkoli, które już rozpoczęły swoje funkcjonowanie lub w najbliższym czasie rozpoczną.

Wsparcie placówek oświatowych jak i pozostałe działania prowadzone obecnie przez 5. MBOT są praktycznym wymiarem misji Wojsk Obrony Terytorialnej, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej