Wraz ze wzrostem liczebności formacji żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej stają się stałym elementem krajobrazu naszych lokalnych społeczności. Coraz więcej szkoleń weekendowych odbywa się w rejonach, w których na co dzień mieszkają Terytorialsi.
W ten weekend na terenie dwunastu województw szkoli się ponad 7 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Realizowane są wszystkie formy aktywności szkoleniowej. Zdecydowana większość żołnierzy uczestniczy w weekendowych szkoleniach rotacyjnych, które są najczęstszą formą szkolenia w WOT. Ten rodzaj szkolenia obecnie odbywa się w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, szkolą się żołnierze we wszystkich czterech batalionach Brygady.
Ochotnicy, którzy dopiero od tygodnia służą w naszej formacji szkolą się w ramach szesnastodniowych szkoleń podstawowych, podczas których poznają podstawy żołnierskiego rzemiosła. Żołnierze, którzy są z nami od co najmniej roku biorą udział w szkoleniach zintegrowanych, które dzięki temu, że są prowadzone najczęściej na poligonach i trwają od 10 do 14 dni pozytywnie wpływają na zgranie pododdziału oraz umożliwiają realizację zadań niedostępnych w stałych rejonach odpowiedzialności pododdziałów.
Mazowieccy Terytorialsi z 5. MBOT, obecnie przygotowują się do wyjazdu na dwutygodniowe szkolenie zintegrowane, które na początku czerwca rozpocznie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Szkolenie to jest przeznaczone dla żołnierzy służących w ciechanowskim oraz komorowskim batalionie, a także w samodzielnych kompaniach.
Terytorialsi coraz częściej „wychodzą” z koszar i ćwiczą na „swoim” terenie. Uczą się w ten sposób działania w naturalnym dla nich środowisku, miejscu swojego zamieszania. Tego typu szkolenie, realizowane jest w ten weekend w 13. Śląskiej Brygadzie OT. Śląscy terytorialsi ćwiczą w Rajczy czarną i zieloną taktykę oraz wspinaczkę i procedurę MEDAVAC. Wśród zaplanowanych dla nich zadań jest m.in. rozpoznanie mostu i stacji kolejowej oraz patrolowanie. Jak zaznacza kpt Piotr Dymek, dowódca ćwiczącej kompanii lekkiej piechoty: – Nasi żołnierze szkolą się po to by w razie potrzeby bronić lokalną społeczność, ważne jest więc by wychodzili poza teren koszar i ćwiczyli nie tylko w lasach i terenie górzystym, ale i w terenie zurbanizowanym.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 20 tysięcy żołnierzy, a ponad 1600 to żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza.
Aneta Szczepaniak, Rzecznik Prasowy, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Fot. DWOT/Na zdjęciu: 16-17 kwietnia 2019 r. Wędrzyn, 6. MBOT, pętla taktyczna