Terytorialsi z 5. Brygady na ćwiczeniach SAREX-24

Dzisiaj (poniedziałek, 20 maja), rozpoczęło się ćwiczenie taktyczno-specjalne SAREX-24, którego organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Główny cel ćwiczeń to sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego. Wojska Obrony Terytorialnej zaangażują w nie Naziemne Zespoły Poszukiwawczo Ratownicze (NZPR) oraz zespoły medyczne do akcji poszukiwawczo ratowniczych. Ćwiczenie potrwa do 24 maja.

– NZPR oraz zespoły medyczne funkcjonują w każdej brygadzie obrony terytorialnej i stanowią od kilku lat istotny element systemu poszukiwania i ratownictwa lotniczego- ASAR (Aeronautical Rescue Coordination Centre). NZPR zostały wyposażone w odpowiedni do prowadzenia poszukiwań sprzęt. Odbywają cykliczne szkolenia i treningi w poszukiwaniu załóg statków powietrznych, które uległy katastrofie i wymagają udzielenia pomocy. Analogicznie zespoły medyczne to wyspecjalizowani ratownicy pola walki, potrafiący udzielić niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym także w katastrofach – informuje Zespół Prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. – W ćwiczeniu SAREX-24 biorą udział NZPR z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz zespoły medyczne z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Żołnierze wchodzący w skład NZPR i zespołów medycznych w ramach ćwiczenia SAREX-24 będą doskonalili swoje umiejętności w poszukiwaniu statków powietrznych oraz udzielaniu pomocy poszkodowanym w katastrofach lotniczych współpracując w ramach systemu ASAR z innymi elementami tego systemu – informuje Zespół Prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

W trakcie ćwiczenia SAREX-24 zaplanowano kilka epizodów, w których naziemne zespoły poszukiwawcze i zespoły medyczne wezmą udział, m.in.: -w prowadzeniu działań poszukiwawczo- ratowniczych po rozbiciu się małego cywilnego statku powietrznego; – w prowadzeniu działań poszukiwawczych po zaginięciu wojskowego bezzałogowego statku powietrznego; – w prowadzeniu działań poszukiwawczo- ratowniczych po zdarzeniu lotniczym polegającym na awaryjnym lądowaniu wojskowego śmigłowca MI-2 w strefie przygranicznej.

red

Fot. DWOT