Terytorialsi z Mazowsza Wielkanoc spędzają na służbie

Świąteczna przerwa nie oznacza wstrzymania działań pomocowych prowadzonych przez żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze nadal wspierają placówki medyczne, magazyny Agencji Rezerw Materiałowych, policjantów oraz osoby starsze i przebywające w kwarantannie. Każdego dnia świąt w bezpośrednie wsparcie zaangażowanych będzie ponad 4 tys. żołnierzy, z czego blisko 300 z mazowieckiej brygady. Cała formacja nadal pozostaje w 24-godzinnej gotowości do działania.

W czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego żołnierze 5. Brygady OT wspierani   przez podchorążych Akademii Wojskowych będą kontynuować swoje działania w ramach operacji „Odporna Wiosna”. W ramach czterech batalionów lekkiej piechoty 5MBOT na terenie północnego Mazowsza w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 300 żołnierzy. W porównaniu z okresem przedświątecznym zaangażowanie będzie mniejsze, z uwagi na zmniejszone zapotrzebowania wsparcia jakie złożyli na ten okres przedstawiciele szczebla samorządowego i wojewódzkiego oraz organizacje pomocowe.

W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny mazowieccy żołnierze  i podchorążowie będą kontynuować wsparcie szpitali i placówek medycznych. W rejonie odpowiedzialności 5. Brygady jest to 8 Szpitali – w Ciechanowie, Płońsku Wyszkowie, Sokołowie Podlaskim, Wołominie oraz 3 w Warszawie a także Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Poszczególne Szpitale są wspierane przez żołnierzy z batalionu, w którego rejonie dana placówka się znajduje. Dokonują oni pomiaru temperatury, selekcji pacjentów na izbie przyjęć, transportują medykamenty i próbki krwi do laboratoriów a także personel. W poniedziałek, po jednodniowej przerwie, do pracy wróci 5 naszych zespołów wymazowych.

Mazowieccy terytorialsi w czasie świąt będą też wspierać policjantów w patrolach prewencyjnych oraz z monitoringu kwarantanny. Do tych działań w czasie świątecznych zaangażowanych będzie ponad 160 żołnierzy.

Bardzo ważnym zadaniem, które będzie kontynuowane w czasie Świąt Wielkanocnych będzie wsparcie magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie gdzie w 12-godzinnych dyżurach zaangażowani są terytorialsi 52. blp z Komorowa wraz z podchorążymi WAT.

Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym w zdecydowanej większości żołnierze – ochotnicy wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji  jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT